Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Na terenach pozbawionych kanalizacji przydomowe oczyszczalnie ścieków rozwiązują problem nieczystości i z powodzeniem zastępują szamba. Służą zarazem ochronie środowiska i zasobów czystej wody, które będą wykorzystywane przez przyszłe pokolenia.

Funkcjonowanie oczyszczalni opiera się na działaniu bakterii, które biologicznie rozkładają ścieki. Woda po oczyszczeniu ma drugą klasę czystości i odpowiada polskim oraz unijnym normom.

Elementy

Przydomowa oczyszczalnia składa się z rur kanalizacyjnych, którymi ścieki są odprowadzane do osadnika gnilnego, studzienki rozdzielczej, drenażu, w którym woda przedostaje się do gruntu oraz studzienki zbiorczej z kominkiem napowietrzającym.

Zasada działania

Zbiornik gnilny wykonany jest z polietylenu, który jest odporny na chemiczne działanie wielu substancji i całkowicie nieprzepuszczalny. To w nim następują podstawowe procesy oczyszczania i działają bakterie beztlenowe, które rozkładają związki zawarte w ściekach na proste substancje. Na dnie zbiornika tworzy się osad, który co jakiś czas musi być wywożony, jednak o wiele rzadziej, niż w przypadku tradycyjnego szamba.

oczyszczanie wody

Dodatkowo wodę filtruje się mechanicznie i w takim stanie trafia do studzienki rozdzielczej i sieci rozsączającej. W niej woda jest doczyszczana przy udziale bakterii tlenowych i trafia do gleby lub do innego odbiornika.

Jeżeli ścieki zawierają dużą ilość tłuszczu, konieczne jest zainstalowanie separatora, który zapobiegnie osadzaniu się tłuszczu wewnątrz rur i sprawi, że cały czas będą wydajne.

Zbiorniki do gromadzenia deszczówki

Rozwiązaniem, które co prawda nie wpisuje się w system oczyszczalni ścieków, ale razem z nim jest często stosowany, są zbiorniki do gromadzenia wody deszczowej. Są wykonane z laminatu poliestrowo-szklanego, a cała instalacja jest uzupełniona o filtry i ewentualnie pompy. Ta ostatnia jest wymagana, jeżeli chcemy doprowadzić wodę deszczową m.in. do WC, pralki lub zaworu ogrodowego.

Nadmiar wody można rozprowadzić za pomocą drenażu podobnego do tego z oczyszczalni ścieków lub doprowadzić do rury kanalizacyjnej.

Oba systemy, a w szczególności oczyszczalnia ścieków, wymagają jednak pewnej ilości miejsca, dlatego najlepiej działają, jeżeli położone są na większych działkach, a nie są instalowane na małym skrawku ziemi.

Don't be shellfish...Share on FacebookPin on PinterestShare on RedditTweet about this on Twitter

One Response to “Przydomowa oczyszczalnia ścieków”

  1. Bardzo dobrze napisany artykuł,zdobyłam wiele cennych informacji,dzięki

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *