Dobieramy uszczelki do drzwi

Uszczelka jest jednym z tych dodatków w naszym domu, na które na co dzień nie zwracamy większej uwagi, często nawet o niej zapominamy. Dopiero kiedy coś się psuje, zauważamy, jak ważną funkcję pełni.

Wiele zalet

Niezależnie od tego, czy wymieniamy uszczelkę do drzwi wewnętrznych, czy zewnętrznych, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Powinniśmy postawić na jakość – jakby na to nie patrzeć uszczelka pełni funkcję ochronną przed chłodem, wiatrem, czy nawet wilgocią – to w przypadku drzwi zewnętrznych. Najlepszej jakości uszczelki mają także właściwości izolacji akustycznej, a to ważne zwłaszcza w przypadku drzwi wejściowych w blokach lub drzwi wewnętrznych w małych mieszkaniach.

Nowoczesne uszczelki

Nowoczesne uszczelki mogą mieć także dodatkowe funkcje np. amortyzacyjną, nie pozwala trzasnąć drzwiami – ta funkcja znajduje zastosowanie w drzwiach z szybą, ponieważ w przypadku przeciągu nie ulegnie ona zniszczeniu. Uszczelki do drzwi wewnętrznych są do siebie bardzo podobne – mogą delikatnie różnić się kształtem, ale poza tym właściwości takich uszczelek są niemal identyczne.

Inaczej jest natomiast w przypadku drzwi zewnętrznych – tutaj ta kwestia jest nieco bardziej skomplikowana. Z uwagi na fakt, że drzwi zewnętrzne powinny być jak najlepiej zabezpieczone, dobranie uszczelki jest ważne, aby nie przepuszczała ona powietrza, czy wody – zwłaszcza jesienią i zimą to ważny aspekt. Warto w tym przypadku postawić na uszczelki, które wykonane są z gumy silikonowej – ten typ niemal idealnie dopasowuje się do drzwi. Oczywiście jest to uszczelka z górnej półki. Więcej informacji dowiesz się z artykułu Wszystko o uszczelkach do drzwi.

door-1896503_960_720

Tańsza alternatywa

Możemy postawić na tańszą alternatywę – są to uszczelki wykonane z TPE oraz TPV. Niestety uszczelki takie są mało trwałe, dlatego zazwyczaj po sezonie są już do wymiany, na dłuższą metę takie rozwiązanie jest zatem droższe. Ponadto przepuszczanie powietrza w okresie zimowym wpływa na ochładzanie się domu, a to z kolei wiąże się z większymi kosztami podczas ogrzewania domu. Warto zatem od razu zainwestować w uszczelkę, która jest lepsza – mimo że jest droższa.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *