Ocieplenie od wewnątrz

Ocieplenie mieszkania od wewnątrz jest dobrym rozwiązaniem, gdy niemożliwa jest izolacja ścian od zewnątrz. W pierwszej kolejności jest to wyjście z sytuacji dla mieszkańców zabytkowych kamienic lub osób, które nie chcą naruszać elewacji swojego domu. Efekt końcowy, czyli cieplejsze mieszkanie, będzie jednak taki sam.

Ocieplenie mieszkania to dobre rozwiązanie, gdy chcemy ograniczyć koszty ogrzewania swoich czterech kątów lub mamy problemy z przemarzniętymi ścianami. Jest to także wyjście z sytuacji, gdy mieszkamy w zabudowie bliźniaczej i sąsiedzi nie chcą zgodzić się na inwestycję. Izolacja od wewnątrz odcina mur od powietrza zewnętrznego, co sprawia, że nie musimy ogrzewać muru, a cała energia działa na rzecz naszego komfortu. Są jednak dwa sposoby na zatrzymanie ciepła w naszym domu.

Poddasze

Jeżeli mieszkamy w domu lub na poddaszu kamienicy, izolację w postaci wełny mineralnej możemy położyć pod dachem. Utrata ciepła przez górę jest jednym z głównych powodów problemów z temperaturą w mieszkaniu zimą. Wełnę należy dodatkowo pokryć folią paraizolacyjną. Zaletą takiego rozwiązania jest szybkość prac i brak robót mokrych.

Ocieplanie ścian

W przypadku, gdy nasze mieszkanie nie posiada poddasza, jedynym rozwiązaniem jest ocieplenie ścian, co w porównaniu z poprzednim rozwiązaniem znacznie wydłuży czas prac. Samo ocieplenie można również wykonać przy pomocy wełny mineralnej. W takim przypadku dodatkowo potrzebne jest skonstruowanie specjalnego stelaża, a także zakup płyt gipsowo-kartonowych, które będą pełniły funkcję okładziny ściennej.

wełna mineralna

Drugim rozwiązaniem jest ocieplanie przy użyciu bloczków z betonu komórkowego, które są szybkie w montażu i łatwe w obróbce. Muruje się je przy użyciu zaprawy murarskiej, a całość powierzchni trzeba zatynkować i pokryć siatką z włókna szklanego, a następnie wyrównać. Plusem takiego materiału jest również to, że latem ciepło pozostaje na zewnątrz, a w środku panuje przyjemny chłód.

Nie tylko ściany

Jeżeli mieszkamy w kamienicy, której pokoje są wysokie, warto również przemyśleć obniżenie sufitu. To sprawi, że szybciej nagrzejemy mieszkanie, ponieważ znacznie zmniejszymy przestrzeń, którą trzeba ogrzać. Takie prace również pozwolą zmniejszyć koszty zużywanej energii.

Warto jednak nie nakładać zbyt grubej warstwy termoizolacyjnej na ściany, żeby mieszkanie zbytnio się nie skurczyło. Na rynku jest wiele materiałów, które posiadają odpowiednie właściwości, więc z zakupem nie powinno być problemów. Zawsze można też poprosić o radę fachowca, który doradzi najlepsze rozwiązanie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *