Przygotowujemy podłoże pod wykładzinę

Wykładzina dywanowa może być praktycznym oraz bardzo dekoracyjnym elementem wystroju naszych wnętrz. Aby cieszyć się nią przez długie lata, należy jednak zadbać, by została ona odpowiednio zamontowana. Prawidłowy montaż poprzedza jednak równie ważny element-przygotowanie podłoża. Oto, jak zadbać o podłogę, zanim ułożymy na niej wykładzinę.

Chcemy, żeby efekt naszej pracy był trwały. Chcemy, żeby nasza wykładzina była wytrzymała i służyła długo, nie przecierając się i nie marszcząc. Tego typu nieprzyjemne zjawiska możemy ograniczyć, jeśli zadbamy o jakość podłoża, na którym wykładzinę ułożymy. Powinno być ono zawsze gładkie, suche, płaskie i oczyszczone z pyłu, kurzu itp. Niektóre podłogi, zwłaszcza te stare, nie są jednak tak idealne. Są popękane, krzywe i dziurawe. Z taki problemami można łatwo się uporać.

Drobne nierówności

Jeśli na naszej podłodze zauważymy niewielkie braki lub ubytki, możemy szybko je uzupełnić. W przypadku podłogi drewnianej wystarczy zastosowanie szpachli do drewna, a w przypadku betonu – zaprawa szpachlowa, zaprawa cementowa lub żywiczna.

Duże uszkodzenia

W tym wypadku należy rozpocząć prace od oczyszczenia podłoża. Jeśli podłoga jest drewniana warto skorzystać ze szlifierki do parkietu, jeśli w posadzce brakuje płytek, ubytki wypełniamy zaprawą, a jeśli podłoże jest betonowe – likwidujemy nierówności i chropowatości, po czym odkurzamy. Następnie nakładamy odpowiedni do typu podłogi wypełniacz i dokładnie wyrównujemy reperowaną powierzchnię, używając do tego np. szerokiej packi. Gdy wypełniacz wyschnie, należy dokładnie sprawdzić, czy podłoże w tym miejscu jest gładkie, a ewentualne nierówności zniwelować płaskim i ostrym dłutem.

Podłogi zdeformowane

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są płyty OSB. W przypadku deformacji niewielkich, płyty te same niwelują wady podłogi, jeśli natomiast są one większe niż 6 mm, wtedy najpierw warto zastosować odpowiedni wypełniacz, a dopiero w następnej kolejności ułożyć płyty. Kolejnym krokiem jest unieruchomienie płyt, aby nie poruszały się na skutek drgań podłogi. Używamy do tego gwoździ śrubowych, które rozmieszczamy co 30 cm.

Tak zreperowana, oczyszczona podłoga nadaje się już do układania wykładziny dywanowej.

Foto: Photo credit: sigma. / Foter / CC BY-NC

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *