Ręczna wiertarka elektryczna – mały informator

O wiertarce słyszał każdy, nie wszyscy mieli jednak możliwość korzystania z niej. W tym krótkim poradniku opiszemy to, co najważniejsze- do czego służy wiertarka, jakie są jej rodzaje i jak się nią bezpiecznie posługiwać.

Do czego służy wiertarka?

W skrócie – do wiercenia dziur i pogłębiania już istniejących otworów. Jest to najpowszechniejszy sposób wykorzystania wiertarki, choć znawcy i fachowcy wiedzą, że posługując się odpowiednimi nasadkami czy końcówkami, możemy zastosować ją do ostrzenia wierteł, szlifowania drewna lub czyszczenia metalu. Jeśli posiadamy specjalny uchwyt do końcówek wkręcających, z powodzeniem zastąpimy nią wkrętarkę.

Rodzaje wiertarek elektrycznych

Wyróżnia się dwa rodzaje wiertarek elektrycznych:

  • z udarem – można stosować ja do każdego rodzaju materiałów, jednak dzięki specjalnemu mechanizmowi udarowemu istnieje możliwość wykorzystania jej do wiercenia w twardych materiałach, jak np. beton, cegła, kamień czy granit.
  • bez udaru – przeznaczona do takich materiałów, jak drewno, plastik, szkło.

 

Nie ma wiertarki bez wiertła

Istnieje wiele rodzajów wierteł. Dlatego też zanim dokonamy wyboru powinniśmy zapoznać się z instrukcją obsługi naszej wiertarki, parametry wiertła muszą odpowiadać parametrom technicznym naszego sprzętu. Poza tym dobieramy wiertła w zależności od tego, na jakim materiale chcemy pracować i jaki cel osiągnąć. Stąd też mamy wiertła do drewna, do metalu i do betonu, wiertła spiralowe i piórowe, kobaltowe i wszechstronne, o różnych średnicach i szybkości roboczej. Należy pamiętać, że do wiertarki udarowej potrzebne są specjalne wiertła, z tzw. systemem szybkiego mocowania (SDS).

różne rodzaje wierteł

Zasady bezpieczeństwa

Jeśli mamy już wiertarkę i odpowiednie do niej wiertła, możemy przystąpić do pracy. Należy jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach bezpieczeństwa. Wiertarka nieumiejętnie użyta może spowodować poważne obrażenia ciała.

  1. Przed przystąpieniem do wiercenia należy bezwzględnie sprawdzić, czy wiertło zamocowane jest stabilnie i prawidłowo.
  2. Jeżeli wiercimy bezpośrednio w ścianie, koniecznie upewnijmy się, czy w wybranym miejscu nie są rozłożone przewody instalacji elektrycznej lub rury kanalizacyjne.
  3. Jeśli nawiercamy przedmiot, ustawmy go najpierw (lub ułóżmy) na stabilnej płaszczyźnie.
  4. Wiertarka prawidłowo trzymana znajduje się na osi wiercenia.
  5. Zabezpieczmy się! Okulary ochronne i rękawice to podstawowe środki ochrony.
  6. Pamiętajmy, że po zakończeniu pracy wiertło musi ostygnąć. Nigdy nie należy wyjmować go przed odłączeniem wiertarki od prądu!

Foto: Photo credit: Foter / CC BY-SA

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *