Ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?

System ogrzewania podłogowego stał się na tyle popularny, że nie ma potrzeby wykazywać jego wyższości nad dotychczas najpopularniejszym – grzejnikowym. Na zdecydowanych na podłogówkę czeka inny dylemat: zdecydować się na system ogrzewania wodny czy elektryczny? Rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki.

Do ogrzewania podłogowego przekona się każdy, kto się z nim zetknie bezpośrednio. Jeśli dodatkowo zasięgnie specjalistycznej wiedzy okaże się, że potrzeba komfortu w tym wypadku pójdzie w parze z ekonomią domowych wydatków na ogrzewanie. Jak to się dzieje – wyjaśnimy poniżej.

Z tej racji, że grzejnik – w tym wypadku podłoga – jest bardziej rozległy, temperatura pomieszczenia podnosi się równomiernie i co ważne, od samej ziemi. W przypadku grzejnika punktowego inaczej przebiega cyrkulacja powietrza w jego pobliżu – ogrzane od niego powietrze natychmiast biegnie ku górze i tam się kumuluje, a na samej ziemi jest ciągle chłodno.

Wyliczono, że to samo uczucie komfortu jest zapewnione  w pokoju ogrzewanym podłogowo o temperaturze o 2ᵒ C niższej niż w pokoju ogrzanym grzejnikiem. Idzie za tym konkretna oszczędność finansowa – w przypadku utrzymywania temperatury na poziomie 18ᵒ C rachunki będą o 12% niższe w przypadku ogrzewania podłogowego.

Nie bez znaczenia są również względy estetyczne (brak widocznych elementów grzejnych) oraz zdrowotne (mniejsza cyrkulacja powietrza z drobinkami kurzu). Dla rodziców ważne będzie również i to, że ich dzieci nie będą musiały wysłuchiwać kilka(naście?) razy dziennie sentencji o konieczności założenia papuci.

dziecko na podłodze czystość ogrzewanie temperatura

 Pozostaje już tylko zdecydować się na jeden z wariantów – ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne? W tym wypadku odpowiedź jest jedna. Na system wodny ogrzewania powinni zdecydować się ci, którzy są na etapie projektowania domu. Wszyscy ci, którzy pragną u siebie zainstalować ten system planując go przy okazji remontu zasiedlonych już pomieszczeń, będą mieli utrudnione zadanie.

Dlaczego? Po pierwsze, instalacja ogrzewania wodnego jest technicznie trudniejsza w pomieszczeniach zbudowanych od podłóg po sufit. Po drugie – poziom podłogi podniesie się na tyle, że odbiegnie znacząco od pozostałych podłóg. Po trzecie – system ogrzewania podłogowego niejako wymusza na mieszkańcach używanie mebli na nóżkach, po to aby jak najefektywniej działać. Ci, którzy planują wybudowanie domu, są w stanie zaplanować zawczasu zakup odpowiednich mebli, w przypadku pozostałych trzeba będzie bądź przerobić kupione wcześniej sprzęty, bądź dokonać ponownego zakupu, co jeszcze bardziej podniesie koszty planowanego remontu.

Don't be shellfish...Share on FacebookPin on PinterestShare on RedditTweet about this on Twitter

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *