Ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?

System ogrzewania podłogowego stał się na tyle popularny, że nie ma potrzeby wykazywać jego wyższości nad dotychczas najpopularniejszym – grzejnikowym. Na zdecydowanych na podłogówkę czeka inny dylemat: zdecydować się na system ogrzewania wodny czy elektryczny? Rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki.

Do ogrzewania podłogowego przekona się każdy, kto się z nim zetknie bezpośrednio. Jeśli dodatkowo zasięgnie specjalistycznej wiedzy okaże się, że potrzeba komfortu w tym wypadku pójdzie w parze z ekonomią domowych wydatków na ogrzewanie. Jak to się dzieje – wyjaśnimy poniżej.

Z tej racji, że grzejnik – w tym wypadku podłoga – jest bardziej rozległy, temperatura pomieszczenia podnosi się równomiernie i co ważne, od samej ziemi. W przypadku grzejnika punktowego inaczej przebiega cyrkulacja powietrza w jego pobliżu – ogrzane od niego powietrze natychmiast biegnie ku górze i tam się kumuluje, a na samej ziemi jest ciągle chłodno.

Wyliczono, że to samo uczucie komfortu jest zapewnione  w pokoju ogrzewanym podłogowo o temperaturze o 2ᵒ C niższej niż w pokoju ogrzanym grzejnikiem. Idzie za tym konkretna oszczędność finansowa – w przypadku utrzymywania temperatury na poziomie 18ᵒ C rachunki będą o 12% niższe w przypadku ogrzewania podłogowego.

Nie bez znaczenia są również względy estetyczne (brak widocznych elementów grzejnych) oraz zdrowotne (mniejsza cyrkulacja powietrza z drobinkami kurzu). Dla rodziców ważne będzie również i to, że ich dzieci nie będą musiały wysłuchiwać kilka(naście?) razy dziennie sentencji o konieczności założenia papuci.

dziecko na podłodze czystość ogrzewanie temperatura

 Pozostaje już tylko zdecydować się na jeden z wariantów – ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne? W tym wypadku odpowiedź jest jedna. Na system wodny ogrzewania powinni zdecydować się ci, którzy są na etapie projektowania domu. Wszyscy ci, którzy pragną u siebie zainstalować ten system planując go przy okazji remontu zasiedlonych już pomieszczeń, będą mieli utrudnione zadanie.

Dlaczego? Po pierwsze, instalacja ogrzewania wodnego jest technicznie trudniejsza w pomieszczeniach zbudowanych od podłóg po sufit. Po drugie – poziom podłogi podniesie się na tyle, że odbiegnie znacząco od pozostałych podłóg. Po trzecie – system ogrzewania podłogowego niejako wymusza na mieszkańcach używanie mebli na nóżkach, po to aby jak najefektywniej działać. Ci, którzy planują wybudowanie domu, są w stanie zaplanować zawczasu zakup odpowiednich mebli, w przypadku pozostałych trzeba będzie bądź przerobić kupione wcześniej sprzęty, bądź dokonać ponownego zakupu, co jeszcze bardziej podniesie koszty planowanego remontu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *