Zewnętrzne sposoby na zabezpieczanie domu przed wilgocią

Zawilgocony dom to problem, który dotyka szczególnie stare budynki, ale zdarza się również w konstrukcjach nowych, w których odpowiednia izolacja uległa zniszczeniu lub została źle założona. Wilgotne ściany nie tylko mają negatywny wpływ na ludzkie zdrowie (alergie, choroby układu oddechowego lub reumatycznego), ale także zmniejszają ich odporność i sprawiają, że trudniej ogrzać dom.

Z problemem najlepiej zwrócić się do profesjonalnej firmy, ale warto wiedzieć również samemu, gdzie szukać takiego właśnie stanu rzeczy.

Elewacja i fundamenty

Jeżeli na budynku znajdują się niewielkie rysy i pęknięcia, to po ich oczyszczeniu wypełniamy je zaprawą lub masą akrylową i nanosimy impregnat hydrofobowy. Porowate spoiny również czyścimy, które uzupełniamy i wzmacniamy zaprawą. Jeżeli tynk jest bardzo zniszczony, należy skuć go w całości i nałożyć nowy.

Jeżeli problem upatrujemy w fundamentach, należy je odkopać i mur dokładnie oczyścić. Następnie trzeba wypełnić ubytki, wyrównać nierówności i zagruntować, a następnie nałożyć izolację bitumiczną. W razie potrzeby można wykonać drenaż na obrzeżach fundamentu.

Dach

W przypadku, gdy dachówki są poprzesuwane, należy je powtórnie zamocować na swoich miejscach. Elementy rozbite lub popękane trzeba wymienić na nowe. Natomiast stare, porowate dachówki, które łatwo chłoną wodę należy pokryć preparatem lub farbą uszczelniającą.

Trzeba również wymienić stłuczone świetliki na nowe. Stare taśmy uszczelniające należy również zastąpić nowymi i uzupełnić widoczne ubytki.

W płaskich dachach szpary, pęknięcia trzeba naprawić masami bitumicznymi i zakonserwować odpowiednimi środkami.

osuszanie ścian

Rynny i odpływy

Trzeba pamiętać, że zawilgocone ściany mogą być również spowodowane niedrożnymi rynnami, ponieważ w ten sposób łatwiej dochodzi do rozszczelnień. Ewentualne ubytki można wypełnić silikonem lub – w przypadku większych uszkodzeń – zalutować. Elementy, które nie dają się naprawić trzeba wymienić.

Należy także regularnie kontrolować drożność instalacji odpływowych i w razie potrzeb przeprowadzić ich renowację

Okna

Pianką poliuretanową uszczelniamy miejsca pomiędzy futryną a murem. Widoczne spoiny wykończeniowe wypełniamy kitem akrylowym, który łatwo można przemalować. Wszelkie szczeliny sprawiają, że przez nie dostaje się woda, która stopniowo niszczy mury.

Ważne jest, aby na samym początku przed rozpoczęciem napraw ustalić przyczyny zawilgoceń. To pozwoli uniknąć podjęcia prac zbędnych. Jeżeli zawilgocenie jest tak duże, że nie potrafimy poradzić z nim sobie sami, najlepiej los naszego domu oddać w ręce profesjonalnej firmy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *