Co zrobić z wodnym ogrzewaniem podłogowym zimą?

Oczywiście cieszyć się jego działaniem! Co jednak zrobić w przypadku, gdy musimy na dłużej wyjechać i w domu będzie konieczność wyłączenia ogrzewania? Przecież woda w instalacji może zamarznąć?

Rzecz w tym, że nie może, a dokładniej – nie powinna zamarznąć w żadnym razie. Przeczucie nas nie myli – nie możemy dopuścić do takiej sytuacji, ponieważ grozi nam awaria systemu ogrzewania. Co na przykład może się zdarzyć? Zamarzająca woda może rozsadzić przewody poprowadzone w podłodze -wystarczy kawałek lodu w instalacji i ciśnienie wody wzrośnie natychmiast niebezpiecznie wzrośnie.

Jak do tego nie dopuścić? Pierwsze, co przychodzi nam do głowy, to wypompowanie wody z instalacji. Można to zrobić „wydmuchując” płyn za pomocą sprężonego powietrza. Uwaga – nie powinniśmy tego robić, kiedy część naszego ogrzewania jest ze stali – wtedy jak w banku mamy korozję wewnątrz rur.

Możemy nie dopuszczać do zamarznięcia wody w przewodach wprowadzając nowe dane do programatora temperatury, ustalając poziom ciepła na kilka stopni powyżej zera. Tu jednak ryzykujemy – możliwe zagrożenia to awaria programatora czy przerwa w dostawie prądu. Idealnie byłoby, aby podczas naszej nieobecności sprawdzał działanie programatora na przykład życzliwy sąsiad.

wodne ogrzewanie podłogowe w niskich temperaturach

Inną możliwością jest uzdatnienie wody w przewodach grzewczych, a właściwie użycie zamiast niej specjalnego płynu przystosowanego do działania w niskich temperaturach. Jego składnikiem jest oprócz wody glikol etylenowy (wolniej ulegający biodegradacji) lub propylenowy (bardziej przyjazny środowisku). Dobrze jest użyć gotowej mieszanki zawierającej ponadto substancje zapobiegające rdzewieniu  wewnątrz przewodów – inhibitory korozji.

Stężenie glikolu w wodzie trzeba okresowo badać. Dlaczego? Jeśli awarii ulegną odpowietrzniki, część wody odparuje, a tym samym ciecz w instalacji zwiększy swoją gęstość, a na jej ogrzanie zostanie przeznaczona zbyt duża do zakładanej porcja energii. Jeśli stwierdzone zostanie zbyt duże stężenie glikolu, należy do płynu odpornego na działanie niskich temperatur dolać wody.

Don't be shellfish...Share on FacebookPin on PinterestShare on RedditTweet about this on Twitter

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *