Wybieramy kostkę brukową na podjazd

Kostka brukowa stała się nieodłącznym elementem naszego krajobrazu. Jest rozwiązaniem stosunkowo niedrogim i bardzo trwałym, dlatego tak często decydujemy się na robienie z niej chodników, ścieżek czy podjazdów.

 

Jeżeli zdecydowaliśmy, że wybrukujemy podjazd do naszego garażu, to powinniśmy się bliżej przyjrzeć rodzajom kostki dostępnym na rynku. Ze względu na to, że będą się po niej jeździły samochody, szczególną uwagę należy zwrócić na grubość i wytrzymałość kostki. Wbrew pozorom, nie bez znaczenia jest także kolorystyka.

 

Jak grubą kostkę wybrać?

 

Producenci oferują nam kostkę o różnym stopniu grubości. Zanim dokonamy wyboru, należy zastanowić się jakie będzie przypuszczalne obciążenie tego materiału. Jeżeli po naszym podjeździe i parkingu poruszać będą się wyłącznie samochody osobowe, to odpowiednia będzie kostka o grubości 6 centymetrów. Natomiast dla większego obciążenia, wywołanego przez samochody ciężarowe, lepiej zastosować kostkę 8-centymetrową lub grubszą. Aby kostka się nie rozjeżdżała i dobrze nam służyła, należy ograniczyć ją z każdej strony krawężnikiem. Ze względu na to, że kostka narażona jest narażona na działanie warunków atmosferycznych, powinniśmy zwrócić także uwagę na takie parametry jak mrozoodporność, nasiąkliwość i ścieralność. Im lepszą kostkę kupimy, tym większą gwarancję mamy, że będzie nam służyć przez długie lata.

 

Dopasuj kostkę do otoczenia

 

Kostka brukowa nadaje otoczeniu zupełnie inny wygląd, dlatego należy dopasować jej styl i kolor do fasady i dachu naszego domu. Powinna z nimi współgrać i tworzyć całość. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch, a nawet trzech kolorów kostki. Nasz podjazd nie będzie wtedy sprawiał wrażenia monotonnego, a zróżnicowane kolory jeszcze bardziej ożywią otoczenie. Nie można zapomnieć, że będzie ona użytkowana w specyficznych warunkach. Dlatego na parking i podjazd lepiej wybrać ciemniejszą kostkę, na której nie będzie widać śladów opon oraz skutków ewentualnych awarii samochodu.

 

Artykuł powstał dzięki informacjom zawartym na stronie www.castorama.pl 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *