Jak wiercić otwory w płytkach?

Zakładamy płytki. Niekiedy wymagają od nas wywiercenia dziury, a nie posiadamy profesjonalnego sprzętu. Nie wiemy jednocześnie jak fachowo wywiercić otwory, aby płytka nie pękła. Stresujące operacje w łazience czy w kuchni powodują, ze niekiedy do prostej czynności wołamy fachowca. Warto jednak spróbować samemu. Trochę chęci jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Warto pamiętać, że doświadczenie czyni mistrza. Do dzieła.

Jeśli chcemy wywiercić otwór w ścianie z płytkami ceramicznymi, należy skupić się na tej właśnie czynności i zachować szczególną ostrożność. Płytki cechują się gładką powierzchnią i poślizg niekontrolowany może zarysować całą powierzchnie płytek. Ważne znaczenie podczas wiercenia ma specjalne wiertło do szkła i kafelków. Po samym przewierceniu otworu można zmienić wiertło na zwykłe, takie do betonu i kontynuować pracę. Grunt to rozpocząć ten stresujący moment i wywiercić dziurkę. Reszta sama się jakoś potoczy.

Innym rozsądnym rozwiązaniem jest naklejenie na płytki, w miejscu gdzie ma być wykonany otwór, jakiegoś zabezpieczenia pod postacią taśmy lub plastra, co pozwoli utrzymać wiertło w stałym miejscu. Najważniejsze jest jednak wyłączenie udaru aż do momentu przewiercenia się przez płytkę. Do tego używa się specjalnego wiertła z końcówką motylkową (jest to wiertło do betonu).  Szpiczaste zakończenie wiertła pozwala rozpocząć wiercenie w wyznaczonym punkcie. Wówczas nie ma szans na zarysowanie powierzchni. W tej sytuacji także udar powinien być wyłączony.

Jak widać otwór można wywiercić łatwo, pod warunkiem zastosowania się do poleceń  producenta oraz cennych rad fachowców. Nie musisz z każdą małą naprawą zgłaszać się do fachowca. Z pewnością narzędzia, których do tego potrzebujesz znajdziesz we własnym domu. Warto się po prostu skupić i odważyć na rozpoczęcie, a reszta sama się ułoży.

Więcej informacji na Castorama.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *