Sprzęt budowlany – wynajem czy kupno?

Poważna budowa oznacza poważny sprzęt. Warto się jednak zastanowić nad formą wejścia w posiadanie owego sprzętu, dzisiaj poruszymy kilka kwestii które warto rozważyć przed skompletowaniem parku maszyn małych i dużych.

Siły na zamiary

Do każdej konstrukcji potrzebujesz planu, zwłaszcza jeśli dokonujesz jej samemu, jak zakładamy w dzisiejszym artykule. Czy będzie to remont łazienki czy też postawienie domu od podstaw, niezbędnym elementem będzie zakreślenie zapotrzebowania na sprzęt. Najzwyczajniej rozpisz na kartce wszystko co na pewno znajdzie zastosowanie w trakcie prac, osobna tabelę poświęcając na pomocnicze narzędzia. Pomoże ci to w zaplanowaniu budżetu, do którego dopięcia będziesz potrzebował szacunku drugiego niezbędnego elementu – czasu.

Jeśli nie wiesz dokładnie ile możesz spędzić czasu na budowie, zasięgnij opinii fachowca. Nie pomijaj tego pola, jest absolutnie kluczowe dla dalszych wyliczeń, liczba może być nawet szacunkowa. Przy ocenie koniecznie bierz pod uwagę warunki atmosferyczne i porę roku w której będziesz operował. Nie musimy tłumaczyć że nawet najdokładniej ułożony plan może się rozpaść pod wpływem nieoczekiwanych zdarzeń, ale im więcej przygotujesz tym szybciej będziesz się adaptował.

Gotowe wyliczenia posłużą ci do podjęcia decyzji.

 wynajem sprzętu

Co będzie ci potrzebne

Nie ma wątpliwości – ciężki sprzęt będziesz musiał wynająć. Jeżeli jesteś pojedynczym konsumentem zakup koparki jest raczej poza Twoim zasięgiem. Jednak w przypadku ciężkiego sprzętu ręcznego, takiego jak młoty, zagęszczarki czy mieszadła należy podjąć rozważną decyzję. Tutaj przyda ci się wyliczenie czasu, które możesz z łatwością przemnożyć z internetowym cennikiem budowlanym w którym ceny są podawane za godzinę najmu. Jeśli iloraz będzie wyższy niż cena nowego sprzętu, kwestia jest raczej jasna, choć jak przekonasz się w następnym akapicie, nie wszystko jest takie proste. Drobniejsze, częściej używane narzędzia powinny znaleźć się raczej w Twojej własności, ponieważ ulegają szybkiemu zużyciu, więc nie możesz w tym wypadku polegać na cudzych.

 wynajem sprzętu

Plusy wynajmu

Niewątpliwym plusem skorzystanie z najmu jest cena. Oprócz tego nie musisz się martwić o dalsze przechowanie i konserwację, dlatego zawsze należy wynajmować rusztowania i inne duże sprzęty. Korzystanie z zewnętrznych rozwiązań pomoże ci także utrzymać w ryzach dokumentację budowy, wszystkie firmy zapewniają faktury i inne dowody transakcji. Wynajęty sprzęt znajduje się na placu tylko wtedy gdy jest potrzebny, co niewątpliwie zmniejsza bałagan który lubi zakraść się wszędzie tam gdzie słychać stukot młotków. Niektórzy mogą także argumentować że ograniczony czas działa mobilizująco, zachęcając do „przyłożenia” się do pracy.

Plusy kupna

Kontynuując wątek, przy zakupie sprzętu jesteś panem swojego czasu. Jeżeli zajdą nieprzewidziane opóźnienia, nie musisz się martwić o dodatkowe koszty. Gdy na horyzoncie widnieje kolejna przebudowa, będziesz przygotowany, a może nawet będziesz w stanie pomóc komuś w potrzebie pożyczając mu sprzęt. Jeśli narzędzi użyjesz po raz ostanie, możesz je sprzedać, odzyskując zainwestowane pieniądze i zmniejszając koszta całościowe. Oczywiście pod warunkiem że nie są zużyte lub zniszczone. Jako właściciel nie musisz się martwić o stan sprzętu i ewentualny brak kaucji czy odszkodowanie za naruszenie umowy.

Biorąc pod uwagę wszystkie te zmienne i konsultując je z cennikami oraz fachowcami na pewno znajdziesz kombinację wynajmu i kupna która będzie najtańsza i najbardziej efektywna.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *