Wylewanie posadzek

Proste i wypoziomowane posadzki to podstawa w każdym domu. Jeżeli ten element jest potraktowany po macoszemu, to każde postawienie mebli, ułożenie drewnianej podłogi czy położenie płytek ceramicznych będzie o wiele trudniejsze.

Jest kilka sposobów na wypoziomowanie posadzki. Najprostszym i najmniej uciążliwym jest betonowa płyta, która jest wylana na podsypce z kruszywa. Innym sposobem jest wylanie betonu bezpośrednio na podłoże, który jest idealny do utworzenia płaskiej i odpornej powierzchni. Ostatnią możliwością jest zastosowanie zaprawy samopoziomującej, którą można użyć zarówno na podłoże betonowe, jak i stare posadzki.

Wylewanie

Jeżeli nową posadzkę wylewamy na miejscu poprzedniej, to najpierw podłoże należy przygotować. Polega to na skuciu poprzedniej warstwy i zaznaczeniu na ścianach poziomu przyszłej wylewki.

Jeżeli posadzkę wykonujemy w piwnicy, to na całej powierzchni można ułożyć 15-20 cm warstwę gruzu lub żwiru, która posłuży jako nośnik dla przyszłej płyty i zapewni odsączanie wód gruntowych oraz zapobiega gromadzeniu się wilgoci pod podłogą. Całą powierzchnię dobrze ubitego kruszywa pokrywa się cienką warstwą betonu, którą należy wyrównać przy pomocy długiej deski.

beton posadzka

Następnie należy przygotować się do wylania głównej warstwy, co odnosi się już nie tylko do piwnicy, ale także podłóg w pomieszczeniach na wyższych kondygnacjach. W tym celu  mocujemy na podłodze listwy (np. na grudkach zaprawy), których górna krawędź będzie odpowiadała grubości wylewki. Listwy muszą być dokładnie wypoziomowane, ponieważ to one posłużą nam do równego wylania posadzki.

Pracę należy tak zaplanować, aby rozpocząć ją w kącie przeciwległym do drzwi. Betom rozprowadzamy równomiernie łopatą, co pozwoli na likwidację pęcherzyków powietrza.

Następnie przy pomocy długiej deski lub rury, którą prowadzimy wzdłuż listew, wyrównujemy warstwę betonu. Jednym z ostatnich elementów jest wygładzenie posadzki, używając do tego packi murarskiej i wykonując ruchy okrężne.

Gdy beton zacznie wiązać, wyciągamy listwy prowadzące i uzupełniamy braki. Płytę betonową należy spryskiwać wodą przez około tydzień, co pozwoli lepiej zawiązać zaprawę. Płyta nabiera pełnych wytrzymałości mechanicznych po miesiącu od wylewki.

zbrojenie w podłodze

Zbrojenie

W przypadku podłóg, które muszą wytrzymać duże obciążenia, niezbędne jest wykonanie zbrojenia z prętów metalowych, rozmieszczonych w taki sposób, aby znalazły się na poziomie połowy grubości przyszłej płyty. Pręty łączy się za pomocą stalowego drutu.

Instalacje elektryczne i kanalizacyjne

Przed wylaniem betonu można ułożyć rury kanalizacyjne, przy czym należy uwzględnić pochylenie minimum 2 cm na metr bieżący. Druga możliwość to umieszczenie w betonie listew odpowiadających wymiarom planowanej instalacji i pozostawienie ich aż do momentu montażu.

Dokładnie wypoziomowana i solidna posadzka, jest podłożem, na którym możemy kontynuować wszystkie późniejsze działania w naszym domu bez zbędnych problemów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *