Zanim pokryjemy dach płytą falistą

Dach jest jednym z najważniejszych elementów domu. Tylko pod kompletnym, ocieplonym i prawidłowo położonym pokryciem możemy czuć się bezpiecznie i komfortowo. Jednym z materiałów budowlanych wykorzystywanych w ułożeniu dachu jest płyta falista.

Rodzaje płyt falistych
Pierwotne płyty faliste wykonane były z mieszanki cementowo–azbestowej. Duża szkodliwość tego drugiego składnika sprawiła, że już od pewnego czasu zastępuje się go nieszkodliwymi włóknami syntetycznymi. Na rynku znajdziemy więc płyty wykonane z PCV, poliwęglanu, włókna szklanego, polistyrenu, materiałów bitumicznych czy włóknocementowych. Możemy też wybrać spośród produktów o różnych formach oraz ukształtowaniu powierzchni: falistym (wyższe lub niższe fale), trapezowym czy w kształcie blachodachówki. W zależności od materiału płyty faliste występują w różnych wymiarach i mogą być nieprzezroczyste (w wielu kolorach), przezroczyste albo matowe.

Ilość potrzebnego materiału
Aby poprawnie wyliczyć, jaka ilość materiału będzie potrzebna do pokrycia naszego dachu, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Po pierwsze, całkowita powierzchnia płyt musi być taka sama, jak całkowita powierzchnia dachu. Należy doliczyć do tego powierzchnię zakładek poprzecznych i podłużnych. Zakładki podłużne wahają się zwykle od ½ do 2 fal, natomiast zakładki podłużne mają zwykle od 14 – 20 cm, co jest uzależnione stopniem pochylenia dachu. Jeśli wynosi on od 9 – 25 cm/m – zakładka wynosi 20 cm plus kit uszczelniający. Dla dachu o spadku 25 – 35 cm/m liczymy 15 – 20 cm zakładki, natomiast gdy stopień pochylenia dachu jest większy niż 35 cm/m zakładka mierzy 14 cm.

dachy pokryte blachą falistą

 

Do czego mocujemy płyty faliste
Płyty faliste muszą posiadać dobre mocowanie. W tym celu konieczne jest przykręcenie w poprzek krokwi belek. Ich ilość zależy od wymiaru płyt, np. jeśli nasze płyty mierzą 1,6 m długości i wymagają 20 cm zakładki, rozstaw belek poprzecznych może wynosić maksymalnie 1,4 m. Warto dodać, że wyróżnia się dwa rodzaje łat:
drewniane – o różnym przekroju, który dobiera się w zależności od warunków atmosferycznych, czy rozstawu krokwi. Zaleca się jednak stosowanie łat nie mniejszych niż o przekroju 60 x 80 mm.
metalowe – w zależności od szkieletu dachu zaleca się stosownie profili IPN o przekroju 80, 100 bądź 120 mm.
Pamiętajmy też, że jeżeli chcemy zwiększyć nośność dachu, powinniśmy, oprócz łat poprzecznych, zastosować także belki pośrednie.

Elementy mocujące
Gdy podjęliśmy już decyzję co do rodzaju płyty falistej i typie podpory, do której będziemy ją mocować, należy wybrać jeszcze odpowiednie elementy mocujące. Przykładowo, do zamocowania płyt wykonanych z PCV potrzebne będą śruby o kwadratowych łbach, kołnierzyki uszczelniające, podkładki dystansowe i haki, natomiast w przypadku płyt bitumicznych niezbędne będą śruby o płaskich łbach, kołnierzyki uszczelniające, piankowe złącza uszczelniające, haki i gąsiory szczytowe.

Photo credit: Daniel Kulinski / Foter / CC BY-NC-SA

Photo credit: thelivingna / Foter / CC BY-NC-SA

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *