Projektujemy dom

Aby zbudować dom, potrzebny jest nam projekt. Zazwyczaj mamy jakieś wyobrażenie o naszym przyszłym domu. Na etapie projektowania, wyobrażenia nasze bywają jednak nieco zweryfikowane. Jednak jakąś wizję warto mieć, a przede wszystkim, projektantowi należy jasno określić swoje potrzeby.

 

A można to zrobić, zadając sobie kilka, bardzo istotnych pytań i szczerze na nie odpowiadając. To ważne, bo pomogą nam one ustalić ile i jakich pomieszczeń będziemy potrzebować. Na podstawie liczby domowników ustalimy ilość sypialni. Przy czym zawsze należy brać pod uwagę możliwość powiększenia się rodziny i zaplanować dodatkowe pomieszczenie, które może także służyć, jako pokój dla gości. Zasada jest taka, że sypialnie nie powinny być mniejsze niż 9 m2.

 

Dla niektórych z nas bardzo ważne jest także pomieszczenie służące za coś w rodzaju gabinetu – z biurkiem, regałami na książki i innymi potrzebnymi sprzętami. Jeśli często pracujemy w domu, a ponadto przyjmujemy klientów, to powinno być to pomieszczenie blisko wejścia, lub z zupełnie oddzielnym wejściem. Jest jeszcze wiele innych istotnych podczas projektowania domu kwestii, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Warto w swoim przyszłym domu rozważyć możliwość zbudowania aneksu kuchennego. Warto zwrócić uwagę na to, że kuchnia połączona z salonem ma pewne wady, ale też zajmuje dużo mniej miejsca niż ta wydzielona. Choć gdy często gotujemy, to najlepiej zorganizować kuchnię zupełnie oddzielną, bo można w niej ukryć panujący podczas gotowania bałagan, a także zapobiec wydostawaniu się z kuchni niepożądanych zapachów.

 

Każdy dom powinien mieć także kotłownię – o wielkości uzależnionej od rodzaju planowanego do zastosowania opału. Minimalne wymagania, co do wielkości kotłowni oraz sposobu jej wentylacji, wynikają z przepisów budowlanych i zależą od tego, jak ma być zasilany kocioł. Na przykład gazowy praktycznie nie wymaga obsługi i nie potrzeba jest dużo miejsca na opał. W przeciwieństwie do kotła na paliwo stałe – węgiel i drzewo. Ponadto, w takiej kotłowni warto zaprojektować drzwi prowadzące bezpośrednio na zewnątrz.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *