Przygotowujemy dach pod gonty bitumiczne

Pokrycie dachu gontem bitumicznym, jest bardzo popularną metodą stosowaną na wielu domach. Aby jednak dach był szczelny, potrzeba odpowiedniego przygotowania, które będzie stanowiło podkład pod właściwą warstwę, czyli gontów. Warto więc zapoznać się z podstawowymi pracami.

Materiał

Gonty przeznaczone są do wykonywania wierzchnich warstw na dachach o pochyleniu do 75 stopni. Zalecane pochylenie minimalne, szczególnie na terenie otwartym oraz na terenach górskich i nadmorskich, to natomiast 15 stopni.

Deski powinny być zaimpregnowane środkiem grzybobójczym i ognioochronnym o grubości zapewniającej sztywność podłoża przy danym rozstawie krokwi (najczęściej o grubości 25 mm). Innym rozwiązaniem mogą być płyty OSB, które przy rozstawie krokwi wynoszącym 100 cm, powinny mieć nie mniej niż 18 mm.

Potrzebne materiały uzupełnia papa asfaltowa oraz klej bitumiczny lub specjalny lepik.

Przygotowanie poszycia dachu

Pod gonty należy wykonać pełne poszycie, bez przerw w deskowaniu i większych szczelin. W przypadku desek, należy je ułożyć stroną dordzeniową do góry w ten sposób, aby miejsca połączeń na długości wypadały na krokwiach. Łączenie wygląda podobnie, jeżeli zastasuje się płyty OSB.

podład pod gonty bitumiczne

Okap

Podczas zabezpieczania okapu, trzeba przymocować deskę czołową i wykonać podrynnowy pas okapowy. Papę układamy równoległymi do niego pasami, tak aby linia krawędzi dolnej pokrywała się z załamaniem pasa podrynnowego. Wzdłuż krawędzi bocznej dachu dodatkowo układamy pas papy o szerokości około 50 cm.

Następną czynnością jest przymocowanie rynajzy i założenie rynny, która przylega do pasa podrynnowego (deski czołowej lub krokwi). Kolejnym krokiem jest przybicie do papy pasa nadrynnowego, który będzie wchodził do rynny.

Ostatnią częścią przed rozpoczęciem zakładania gontów, jest założenie wzdłuż krawędzi bocznej, blachy szczytowej, która może być dodatkowo powlekana.

Na tak przygotowany dach można zacząć przybijać gonty. Należy jednak pamiętać, że montuje się je w temperaturze powyżej 6 stopni Celsjusza. Optymalna temperatura, to jednak 20-25 stopni. Gontów nie należy również układać podczas opadów atmosferycznych oraz silnych wiatrów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *