Rodzaje instalacji elektrycznych

Mogłoby się wydawać, że  niewiele można powiedzieć o rodzajach instalacji elektrycznych – to zawsze przewody, gniazdka, puszki rozłożone wg konkretnego projektu. Zgadza się. Na instalacje elektryczne składają się te same elementy, ale w zależności od sposobu ich zamontowania możemy wyróżnić 4 rodzaje instalacji elektrycznych.

Instalacja natynkowa – najczęściej stosowana jest w zakładach produkcyjnych, magazynach i innych miejscach, w których ważną kwestią jest możliwości szybkiego zdiagnozowania i naprawy ewentualnych usterek. Najważniejsza jest tu wygoda i bezpieczeństwo,  a nie estetyka. Tego typu instalacja jest łatwa w ułożeniu, a przewody mocowane są do podłoża różnymi uchwytami. W niektórych sytuacjach przewody wciągane są w stalowe rurki. Jeśli instalacja prowadzona jest na ścianach wykonanych z materiałów palnych (np. drewno), poszczególne jej elementy muszą znajdować się 1 cm od ściany lub być od niej oddzielone niepalnymi podkładkami.

Instalacja podtynkowa – to typowy dla starego budownictwa rodzaj instalacji, w której przewody poprowadzone są w rurach izolacyjno-płaszczowych (obecnie już się ich nie produkuje) i ułożone według dokładnie określonych zasad. Tego typu instalacje są droższe ze względu na konieczność zastosowania specjalnych rur – dziś z poliwinitu – oraz puszek, kucie bruzd, mocowanie rur i wciąganie przewodów. Takie stare instalacje spotykane są po dziś dzień, a ich naprawa bądź modernizacja wymaga czasochłonnego skuwania wielkiej płyty.

przewody instalacji elektrycznej

Instalacja wtynkowa – obecnie najpowszechniejszy sposób wykonywania instalacji elektrycznych. W tym przypadku specjalnie płaskie przewody układane są bezpośrednio w tynku i mocowane taśmą klejącą lub gipsem. Ograniczeniem może być materiał, z którego wykonane są ściany – wtynkowo nie można montować instalacji na ścianach palnych, np. kartonowo-gipsowych. Zaletą takiego rozwiązania są niskie koszty wykonania–wszystkie elementy instalacji układa się bowiem bezpośrednio na surowych ścianach i pokrywa tynkiem. W razie konieczności wymiany danego elementu lub przepalenia się przewodu nie obędzie się jednak bez kucia ścian.

Instalacja listwowa – to rozwiązanie łączące zalety instalacji natynkowych z estetyką. Elementy instalacji prowadzone są w listwach przystosowanych do mocowania zarówno na ścianach, jak i przypodłogowo. Listwy te charakteryzuje bogate wzornictwo i zróżnicowane wymiary, a dodatkową zaletą tej metody jest fakt, że można w nich ukryć również przewody telefoniczne i antenowe. Wszelkie naprawy i przeróbki można wykonać łatwo i szybko i nie wymagają one czasochłonnych remontów.

Wszelkie niezbędne materiały do wykonania instalacji elektrycznych znajdziemy na www.castorama.pl

Photo credit: State Farm / Foter /(CC BY 2.0)

Photo credit: Installer Magazine / Foter / (CC BY-NC-SA 2.0)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *