Jak utrzymać porządek na budowie

Nie ma lepszej wizytówki ekipy budowlanej od dokładnie poukładanego i posprzątanego placu budowy, oczywiście poza terminowym i profesjonalnym wykonywaniem zleceń. Utrzymanie czystości nie tylko podniesie mniemanie zleceniodawcy, ale także ułatwi znajdowanie i korzystanie ze sprzętów, poprawi samopoczucie i zmniejszy ilość pracy do wykonania po zakończeniu budowy.

Dlatego warto zapoznać się z kilkoma zasadami, które pomogą ci efektywnie usuwać śmieci i utrzymać przestrzeń w ryzach.

Bezpieczeństwo

Jest, jak wiadomo, najważniejsze, dlatego warto wspomnieć że przestrzeganie przepisów BHP powinno być pierwszym krokiem w kierunku ładu na placu budowy. Zawarte w nich zasady wyznaczą ramy w których praca będzie łatwiejsza do zorganizowania.

 czystość na budowie

Planowanie i składowanie

Rozpisanie dokładnego planu prac pozwoli ci uniknąć składowania niepotrzebnych materiałów. Jeżeli nie będziesz ich używał w najbliższym czasie, najlepiej jeśli będą przechowywane przez hurtownika lub producenta, na pewno potrafi im zapewnić lepsze warunki. Jeśli znajdą się na placu w całości, zadbaj by miejsce przechowania było wyznaczone i odgrodzone od reszty budowy, szczególnie dla materiałów które nie znajdują się w użyciu.

Kosze i kontenery

Jedna z podstawowych przyczyn śmiecenia na placu budowy to zwykłe lenistwo. Nic dziwnego – każdorazowe przerywanie pracy i spacer do kosza to rzeczywista strata czasu. Dlatego kosze powinny być powszechne i możliwie najbliżej stanowisk. Przenoszenie ich opłaci się za sprawą mniejszej ilości rozrzuconych śmieci. Pamiętaj o segregacji odpadów. Wystarczy że kupisz worki w różnych kolorach i jesteś w stanie oddzielić je już w trakcie wyrzucania.

Nie omieszkaj zaopatrzyć się w kontener – większość śmieci na budowie ma duże gabaryty. Pamiętaj by nie zapełniać go do końca, wysypujące się odpadki tylko dokładają do nieporządku.

 utrzymywanie czystości

Dyscyplina

Pracujący na budowie powinni wiedzieć, że utrzymanie porządku jest wspólnym wysiłkiem. Dlatego zwracaj uwagę na czystość, możesz także wyznaczyć czas w ciągu dnia w którym należy „ogarnąć” swoje otoczenie. Zwróci to uwagę na kwestię, a z czasem powinno wejść w krew nawet zatwardziałemu śmiecącemu. Przypomnij pracownikom, że jest to oszczędność czasu, dokładniej – ich czasu.

Staraj się przyzwyczajać do odkładania wszystkich narzędzi na odpowiednie, oznaczone miejsca. Jeśli stanie się to zwyczajem, skróci czas zmarnowany na poszukiwania tej jednej wiertarki.

Nadzór

Najlepiej jeśli byłbyś w stanie wyznaczyć jedną osobę, której zadaniem będzie nadzorowanie czystości na placu budowy, nie musi to być akurat pracownik pracujący akurat tam. Czasami przydaje się by było to świeże spojrzenie z zewnątrz.

Sprzęt

Zainwestuj w podstawowy sprzęt, taki jak worki, miotły, myjki ciśnieniowe i płachty. Wyznacz fragment placu w którym będzie można odczyścić sprzęt i narzędzia, najlepiej niedaleko ich miejsca składowania. Szeroki asortyment sprzętów czyszczących znajdziesz pod tym adresem.

Porządek na placu budowy to nie fanaberia. Nie dość że oszczędzi ci czasu, pracy i pieniędzy, może też wpłynąć na ogólny wizerunek ekipy, firmy i całego przedsięwzięcia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *