Do czego używamy gipsu?

W budownictwie i tzw. wykończeniówce spotykamy wiele sposobów na wykorzystanie gipsu. Dzięki jego właściwościom nie tylko mamy dobre samopoczucie wewnątrz pomieszczeń, ale i nasze oczy mogą nacieszyć się wyszukanymi kształtami detali architektonicznych. Skąd bierze się uniwersalność gipsu?

Wodochłonność i błyskawiczność wiązania – te cechy sprawiły, że dzisiejsze prace remontowo-budowlane wciąż przypominają te sprzed dziesięcioleci i nie mogą obejść się bez obecności gipsu we wszelakich jego odmianach. Weźmy za przykład tynki. Chociaż na przestrzeni lat wynaleziono i z powodzeniem zastosowano ich nowe rodzaje (z różnymi właściwościami, do różnego typu pomieszczeń), tynk gipsowy wciąż jest bardzo popularny. Dlaczego?

dekoracje gipsowe

autor: mconnors
CC BY
źródło: morguefile.com

Jest bardzo przyjazny dla alergików (najbardziej spośród wszystkich rodzajów tynku) oraz znakomicie chłonie i oddaje wilgoć w powietrzu. Ta ostatnia właściwość ma swoje granice i kiedy stężenie wilgotności w pomieszczeniu przekroczy 70 %, tynk gipsowy traci swoje właściwości, co w praktyce oznacza łuszczenie się i odpadanie fragmentów tynku od ścian. Nie bez znaczenia jest to, że z racji wodochłonności z gipsem nie mogą stykać się przedmioty stalowe, chyba że wcześniej zabezpieczono je antykorozyjnie.

Na naszych ścianach gips spotykamy nie tylko w postaci tynków. Gładzią gipsową pokryty jest na przykład tynk innego rodzaju – cementowo-wapienny. Gips tynkarski, szpachlowy oraz budowlany, na przykład taki: http://www.castorama.pl/gips-budowlany-dolina-nidy-15-kg.html, są zróżnicowane względem siebie stopniem zmielenia i czasem wiązania. Odmiennym zastosowaniem gipsu jest użycie go jako głównego składnika płyt gipsowo-kartonowych, bardzo popularnego materiału wykończeniowego stosowanego w budownictwie. Także do wznoszenia budynków stosuje się specjalne gipsowe pustaki.

stiuki sztukaterie gips

autor: Art Aspirations źródło: foter.com
CC BY

Ze względu na swoje właściwości tynk budowlany jest głównym składnikiem architektonicznych  elementów dekoracyjnych. Dzięki niemu dokonamy renowacji starej drewnianej ramy (odlewając brakujący fragmentu zdobienia), a także możemy przyozdobić ścianę za pomocą następujących elementów:

– stiuki

– sztukaterie

– ornamenty

– gzymsy wewnątrz pomieszczeń

Gips służy nam również do upiększania wnętrz za pomocą rzeźb, figur, kolumienek. Popularność materiału gipsowego do wyrobu powyższych utrzymuje się na stałym poziomie od kilkuset lat. Niejednokrotnie było tak, że ilość zdobień była wyróżnikiem konkretnego stylu – najlepszym tego przykładem jest barok ze swoimi putta, czyli aniołkami wzorowanymi na antycznym bogu miłości – Erosie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *