Co nam pomaga prawidłowo mierzyć?

Tak jak nie potrafimy sobie wyobrazić remontu bez młotka, wkrętów czy wiertarki, tak samo niezbędne są przyrządy pomiarowe. Mają różne przeznaczenie i nie wszystkie są jednakowo niezbędne (na szczęście!). Warto poznać ich cechy szczególne by wiedzieć, po który z nich sięgnąć, gdy będzie taka potrzeba.

Na potrzeby tego krótkiego przeglądu przyrządów pomiarowych podzielimy wszystkie mierniki na dwie grupy – jedną z nich tworzyć będą urządzenia analogowe z podziałką metrową lub calową, drugą – mechanizmy z osobnym źródłem zasilania pochodzącym z baterii elektrycznych różnego typu. Ze względu na komfort używania tych ostatnich i mały zakres błędu warto rozważyć ich zakup przed planowanym remontem, planując budowę domu, zakup takowego jest niezbędny.

jak mierzyć odległość

autor: xandert
źródło: morguefile.com
CC BY

Mierniki analogowe

miarki i miary zwijane – najpopularniejsze, wykorzystywane niemal na co dzień, a nie tylko w czasie remontów. Najczęściej posiadają wewnętrzną blokadę (lub dwie), magnes i zaczep. Zasięg stalowej taśmy z podziałką milimetrową nie przekracza 10 metrów. Powyżej tego dystansu stosuje się taśmy z materiału zwijane za pomocą niedużej korbki. Często spotykaną odmianą miary zwijanej jest okuta, drewniana taśma składana. Chociaż ze względu na możliwości jej użycia przegrywa z taśmą zwijaną, jest bezpieczniejsza w użytkowaniu.

suwmiarka i poziomica – pierwsza służy do mierzenia wielkości średnic otworów, druga wyznacza idealny poziom oraz poziom za pomocą libelli rurkowych – zbiorniczków na płyn z bańką powietrza. Czasem poziomice wyposażone są w dodatkowy wskaźnik kąta 45ᵒ. Jeśli chcemy poziomować w oddalonych od siebie pomieszczeniach, z pomocą przychodzi specjalna poziomica wodna z wężem o długości do 15 m.

kątownica – do wyznaczania kątów prostych, używana nie tylko w budownictwie, ale i ślusarstwie, ciesielstwie czy stolarstwie.

poziomica z 2 libellami

autor: dhester
CC BY
źródło www.morguefile.com

Mierniki elektroniczne

Do tej grupy zaliczymy elektroniczne odpowiedniki powyższych urządzeń. Dalmierz laserowy nie tylko wymierzy odległości, ale również wyliczy kubaturę i powierzchnię. Zasięg lasera do prac remontowych rzadko przekracza 10 m, dokładność takiego urządzenia to 0,05 mm/1 m. Do mierzenia różnic wysokości służy niwelator optyczny, poziomica laserowa spełnia te same funkcje, co opisane wyżej.

Przy pracach remontowo-budowlanych pomocne nam mogą być urządzenia elektroniczne do zadań specjalnych. Zaliczyć tutaj możemy różnego rodzaju detektory. Wykrywacze reagują na obecność w ścianach przewodów elektrycznych, metalu czy drewna, co uchroni nas przed awarią sprzętu w przypadku wwiercenia się na przykład w przewód elektryczny w ścianie. Wysoce wyspecjalizowanym urządzeniem jest wilgotnościomierz do drewna, który będzie pomocny w wyborze drewna do celów budowlanych. Wiadome jest, że musi być ono odpowiednio wysuszone, co jest trudne do stwierdzenia na pierwszy rzut oka, w takim przypadku dzięki wilgotnościomierzowi odpowiedni materiał zostanie drobiazgowo zweryfikowany ze szczegółami towarzyszącej mu oferty.

O przykładowym zastosowaniu powyższych narzędzi: http://www.castorama.pl/zlewozmywak-nakladany-i-podwieszany-o-czym-nalezy-pamietac-w-czasie-montazu.html?adviceGroup=&adviceType=&adviceTopic=

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *