Wykonywanie zaprawy murarskiej i betonu

Mimo, że dzisiaj bez problemu można zamówić gotowy beton lub kupić zaprawę, do której wystarczy dodać jedynie wody, to w zasadzie żadna budowa nie obejdzie się bez tradycyjnego przygotowywania zaprawy. Nie jest to trudne, jeżeli zna się proporcje i kolejność wykonywania czynności. W przeciwnym wypadku spoiwo może nie mieć swoich optymalnych właściwości.

Zaprawy murarskie i tynkarskie

W zależności od przeznaczenia zaprawy dobieramy odpowiednie proporcje składników. W przypadku zaprawy murarskiej na 25 kg cementu i 25 kg wapna przypada aż 150 kg piasku (1:1:6). Inne proporcje dobierzemy, aby uzyskać zaprawę tynkarską: 25 kg cementu, 50 kg wapna i 250 kg piasku (1:2:10). Do powyższych składników dodajemy wodę w ilościach niezbędnych do uzyskania wymaganej konsystencji.

Inne proporcje stosuje się również w przypadku obrzutki cementowej, narzutu i gładzi. Jednak zwykle decyduje o tym bezpośrednio murarz, który zajmuje się pracami i raczej nie należy działać bez jego wiedzy.

wykonywanie zaprawy

Beton

W porównaniu do zwykłej zaprawy beton jest dużo twardszy, dlatego proporcje składników są mniejsze i oprócz wapna dodajemy żwir. A zatem składniki cement-piasek-żwir mieszamy w proporcjach 1:1:2.

Istnieje wiele gotowych dodatków pozwalających zmienić właściwości betonu lub zaprawy: domieszki przeciwmrozowe, przyspieszające lub opóźniające wiązanie czy plastyfikator (zwiększający płynność zaprawy lub betonu bez zwiększania ilości wody).

Rozrabianie zaprawy i betonu

Dla uzyskania małych ilości wystarczy, że w jednym naczyniu zmieszamy piasek z cementem i wapnem oraz dodamy wodę. W przypadku, gdy będziemy potrzebowali większej ilości zaprawy, takie wymieszanie może okazać się nieskuteczne. Dlatego na gładkiej powierzchni łączymy najpierw suche składniki, aż do uzyskania jednolitej mieszanki. Formujemy z nich jeden lub kilka kopców, rozgarniamy środek i wlewamy do środka niewielką ilość wody. Otwór zasypujemy i czynność powtarzamy stopniowo dolewając wody, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Mieszanka powinna być jednolita i lekko błyszcząca.

Gdy potrzebujemy naprawdę duże ilości nie obejdzie się bez betoniarki, gdzie czynności mają nieco inną kolejność. Najpierw wlewamy 2/3 potrzebnej wody, a następnie dodajemy piasek, cement i wapno. Potem dodajemy resztę wody i mieszamy przez około 3-4 minuty.

Czynności wyglądają podobnie, gdy chcemy uzyskać beton.

Więcej informacji, a także gotowe zaprawy możemy znaleźć na http://www.castorama.pl/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *