Przygotowanie ścian do malowania

Malowanie ścian w domu jest sposobem na dość szybkie odświeżenie pomieszczeń i poprawienie ich estetyki. Ściany jednak należy najpierw odpowiednio przygotować.

oświetlenie stołuMusimy również sprawdzić ich stan. Jest na to bardzo prosty test. W wybranym miejscu ściany należy przykleić kawałek taśmy malarskiej a następnie energicznie oderwać. Jeżeli na taśmie pozostają kawałki farby, oznacza to że4 najwyższy czas na nowe malowanie – przyczepność starej farby do podłoża jest znikoma, i tylko czekać aż zacznie sama odpadać od ścian. W tym wypadku należy ściany namoczyć starą farbę i usunąć ją mechanicznie. Wymaga to nieco nakładu pracy a następnie trzeba je wyrównać gładzią szpachlową a następnie wyrównać papierem ściernym.

Pomalowana ściana jednak przez długi czas utrzyma farbę i będzie wyglądała ładnie i równo. Ściany muszą być również odkurzone. W szczególności chodzi tutaj o miejsca takie jak narożniki. Tam bowiem gromadzi się najwięcej kurzu i pajęczyn. Ściany wymagają również pozbycia się z nich plam. Powstają one na skutek palenia tytoniu w pomieszczeniu, mogą być to również tłuste plamy, które powstają w kuchni i jadalni, jeżeli ta sąsiaduje bezpośrednio z kuchnią. Do zmycia takich plam przyda się nam mydło malarskie. Więcej na temat tego specyfiku możemy przeczytać pod tym linkiem – http://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/budowa/do-czego-sluzy-mydlo-malarskie.html

Pamiętać należy, że po czyszczeniu ścian, oraz uzupełnianiu ubytków w nich, musimy poczekać aż tynk „dojdzie do siebie” po tych wszystkich zabiegach. Musimy mu dać dzień na porządne wyschnięcie. Dopiero wtedy możemy zabierać się za nakładanie białego gruntu pod farbę. Co do gruntu, jest on konieczny. Wiele osób rezygnuje z tego rozwiązania. Pojawiają się później za to plamy na ścianach, jej struktura jest nie równa, co wygląda bardzo nieestetycznie. Nałożenie gruntu na ścianę zagwarantuje nam równomierny koloryt oraz równomierną strukturę. Po wyschnięciu farby gruntującej, możemy zabierać się za malowanie wybranym kolorem.

A jeśli jeszcze nie zdecydowałeś na jaki kolor pomalować swoje ściany i zależy Ci, by zrobić to zgodnie z obecnymi trendami, to sprawdź jakie kolory ścian są modne i wybierz takie, które będą pasować do Twojego gustu oraz wpiszą się w kanony wnętrzarskie.

Ciekawy zbiór pomysłów na aranżacje wnętrz – w tym również inspiracji do wyboru koloru ścian znajdziesz na fanpage’u: Domifikacje – aranżacje wnętrz i ogrodów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *