Ogrzewanie – proste porady

Kłopotliwą rzeczą przy projektowaniu przestrzeni w domu są grzejniki. Okazuje się jednak, że możemy sobie poradzić bez nich. Coraz popularniejszy w Polsce staje się bowiem system ogrzewania nadmuchowego.

minimalism-94805_640Jedynymi elementami, które są widoczne w tej instalacji to kratki nadmuchowe i panel sterujący. Jeśli chodzi o kratki, są one ażurowe, dostępne w różnych rozmiarach i kolorach, dzięki czemu łatwo skomponujemy je z pomieszczeniem. Montuje się je zazwyczaj w cokołach mebli, suficie, ścianach lub w podłodze. Kanały, z których nawiewane jest do domu ciepłe powietrze, są ukrywane w nieużytkowych częściach poddasza lub w stropie. Dużą ich zaletą jest izolacja akustyczna, dzięki czemu ich praca jest bezgłośna. Dom więc jest ogrzany, ale w pomieszczeniu brakuje rurek, grzejników i termostatów. Niektóre Panie domu mogą się poskarżyć, że zimą na grzejnikach dobrze suszy się pranie. Jest to prawda, ale suszenie na grzejnikach może zostawiać na ubraniu plamy z rdzy, które później bardzo trudno usunąć. Zamiast tego, warto zainwestować w prostą, przenośną suszarkę, którą możemy umieścić pod lub nad kratką wentylacyjną. Wlatujące ciepłe powietrze samo wysuszy pranie.

Ciekawym rozwiązaniem na dogrzanie domu jest również rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na obniżeniu rachunków za ogrzewanie. Dobrze sprawdza się w parze z głównym ogrzewaniem, na przykład gazowym. Dzięki temu rozwiązaniu z kratki wentylacyjnej wydobywa się nie tylko świeże, ale i nagrzane powietrze – o tego rodzaju wentylacji, potrzebne są specjalne kratki, które można zobaczyć tutaj. Rekuperacja jest innowacyjnym pomysłem, dzięki który w sposób ergonomiczny łączy ze sobą dwie funkcje. Rozwiązanie to sprzyja naszemu zdrowiu, oszczędności, oraz środowisku. Jak widać więc powstają coraz to nowe typy ogrzewania domów. Coraz więcej osób inwestuje również w pompy ciepła. Jest to rozwiązanie ekologiczne i inwestuje się w nie tylko raz – przy budowę instalacji. Później, całym kosztem ogrzewania domu, jest prąd zużyty do pracy pompy. A tego, po mimo wszystko jest dość niewiele. Do założenia pompy ciepła, koło domu potrzebny jest dość duży, wolny teren.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *