Ogrzewanie – proste porady

Kłopotliwą rzeczą przy projektowaniu przestrzeni w domu są grzejniki. Okazuje się jednak, że możemy sobie poradzić bez nich. Coraz popularniejszy w Polsce staje się bowiem system ogrzewania nadmuchowego.

minimalism-94805_640Jedynymi elementami, które są widoczne w tej instalacji to kratki nadmuchowe i panel sterujący. Jeśli chodzi o kratki, są one ażurowe, dostępne w różnych rozmiarach i kolorach, dzięki czemu łatwo skomponujemy je z pomieszczeniem. Montuje się je zazwyczaj w cokołach mebli, suficie, ścianach lub w podłodze. Kanały, z których nawiewane jest do domu ciepłe powietrze, są ukrywane w nieużytkowych częściach poddasza lub w stropie. Dużą ich zaletą jest izolacja akustyczna, dzięki czemu ich praca jest bezgłośna. Dom więc jest ogrzany, ale w pomieszczeniu brakuje rurek, grzejników i termostatów. Niektóre Panie domu mogą się poskarżyć, że zimą na grzejnikach dobrze suszy się pranie. Jest to prawda, ale suszenie na grzejnikach może zostawiać na ubraniu plamy z rdzy, które później bardzo trudno usunąć. Zamiast tego, warto zainwestować w prostą, przenośną suszarkę, którą możemy umieścić pod lub nad kratką wentylacyjną. Wlatujące ciepłe powietrze samo wysuszy pranie.

Ciekawym rozwiązaniem na dogrzanie domu jest również rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na obniżeniu rachunków za ogrzewanie. Dobrze sprawdza się w parze z głównym ogrzewaniem, na przykład gazowym. Dzięki temu rozwiązaniu z kratki wentylacyjnej wydobywa się nie tylko świeże, ale i nagrzane powietrze – o tego rodzaju wentylacji, potrzebne są specjalne kratki, które można zobaczyć tutaj. Rekuperacja jest innowacyjnym pomysłem, dzięki który w sposób ergonomiczny łączy ze sobą dwie funkcje. Rozwiązanie to sprzyja naszemu zdrowiu, oszczędności, oraz środowisku. Jak widać więc powstają coraz to nowe typy ogrzewania domów. Coraz więcej osób inwestuje również w pompy ciepła. Jest to rozwiązanie ekologiczne i inwestuje się w nie tylko raz – przy budowę instalacji. Później, całym kosztem ogrzewania domu, jest prąd zużyty do pracy pompy. A tego, po mimo wszystko jest dość niewiele. Do założenia pompy ciepła, koło domu potrzebny jest dość duży, wolny teren.

Don't be shellfish...Share on FacebookPin on PinterestShare on RedditTweet about this on Twitter

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *