Układanie paneli podłogowych. Co będzie nam potrzebne?

Panele podłogowe są doskonałym sposobem na szybkie, łatwe i efektowne wykończenie podłogi, która stanie się istotnym elementem aranżacji naszego wnętrza. Zanim jednak zabierzesz się za układanie paneli podłogowych, sprawdź, jakie akcesoria lub narzędzia będą ci w tym celu potrzebne.

Niezbędne narzędzia

Do ułożenia paneli podłogowych potrzebna nam będzie przede wszystkim wyrzynarka, wiertarka, młotek zwykły i gumowy, miarka, ołówek techniczny, taśma klejąca, zestaw klinów plastikowych oraz kołków montażowych.

Pod panelami musimy ułożyć materiał izolujący, przykładowo maty piankowe, które można skleić taśmą. Przy ścianie warto ułożyć kilka plastikowych klinów, które pomogą nam zachować odpowiedni dystans.

Montaż paneli

Obecnie panele najczęściej układa się bez użycia kleju. Montaż na tak zwany zatrzask znacznie ułatwia, a co jeszcze ważniejsze, również skraca czas ułożenia podłogi.

Panele należy montować w takim sposób, by ich krótsze boki nie tworzyły jednej linii. W związku z tym niektóre panele mogą wymagać precyzyjnego docięcia.

Listwy przypodłogowe i wykończeniowe

Zaopatrując się w niezbędne akcesoria do podłóg drewnianych, nie zapomnijmy o listwach, które będą wykończeniem posadzki. Najlepiej, by listwy przypodłogowe miały ten sam kolor, co panele, dzięki czemu uda nam się stworzyć jednolitą i harmonijną kompozycję. Listwy przypodłogowe zazwyczaj mocowane są do ściany za pomocą kołków montażowych. Pamiętajmy też o elementach łączących w narożnikach podłogi.

Natomiast szczelinę powstałą między pomieszczeniami należy zakryć listwą progową, do mocowania której najczęściej konieczne jest wywiercenie otworów w posadzce. Przy montażu listwy wykończeniowej warto korzystać z gumowego młotka.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Panele układamy już po zakończeniu prac wykończeniowych i instalacyjnych w danym pomieszczeniu. Przed rozpoczęciem montażu zadbajmy również o oczyszczenie wyrównanej podłogi z kurzu i zabrudzeń.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *