O czym pamiętać budując dom?

Decydując się na budowę domu podejmujemy prawdopodobnie jedną z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach rozpoczynając taką budowę.

Najważniejszy wydaje się być wybór dobrej ekipy budowlanej – bez tego tak naprawdę nie ma mowy o jakimkolwiek budowaniu. Specjaliści powinni znać się na swojej pracy i mieć wieloletnie doświadczenie, tylko wówczas mamy gwarancję, że nasz dom stanie tak jak powinien.

Kolejną kwestią związaną po części z ekipą budowlaną są wszelkiego rodzaju pozwolenia na budowę. Pozwolenia zazwyczaj wydawane są przez kierownika budowy, który analizując dokładnie poszczególne elementy planu budowy sprawdza czy wszystko się zgadza, a dom zostanie postawiony według wszelkich norm.

Pozwolenia związane są między innymi z odległością od innej działki czy od drogi – jest to bardzo ważne ponieważ budując dom bez takich dokumentów narażamy się na konsekwencje prawne, a dom budowany jest wbrew jakimkolwiek zasadom. Ważny jest również wybór odpowiedniej działki budowlanej. Należy sprawdzić czy nie leży ona przypadkiem w spadzie – w takim wypadku możemy liczyć się podczas opadów deszczu z ciągle stojącą na posesji wodą. W większości takich wypadków konieczne jest nawożenie dodatkową warstwą ziemi, co generuje dodatkowe, zupełnie niepotrzebne koszty.

Istotną funkcję w całym procesie budowy domu odgrywają również materiały budowlane. W tym zakresie nie ma sensu oszczędzać. Dom to inwestycja na całe życie i warto zainwestować w takie materiały, które bez uszczerbku wytrzymają kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Ponadto odpowiednie materiały budowlane dają swego rodzaju pewność, że nasz dom jest bezpieczny. Ostatnią, ale równie istotną kwestią podczas budowy domu jest jego plan wewnętrzny – rozmieszczenie pokoi, klatki schodowej, samych schodów itd. Nie warto decydować się na ogromne pokoje, jeżeli dom ma być przeznaczony dla dużej rodziny – wówczas będzie on całkowicie niefunkcjonalny, a można tego uniknąć właśnie na etapie budowy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *