Jak odnowić elewację z cegły klinkierowej i silikatowej?

Cegły należą do najtrwalszych materiałów do budowy oraz wykończenia elewacji budynku. Te w wersji klinkierowej i silikatowej dobrze znoszą mrozy, nie pękają i są odporne na uszkodzenia zewnętrzne. Najczęściej ulegają zwyczajnym zabrudzeniom z otoczenia. Kurz, spaliny, kwaśne deszcze powodują plamy i nieładne smugi na ścianach. Drugą przyczyną mogą być wykwity solne oraz glony. Do każdego rodzaju zanieczyszczenia trzeba sięgnąć po inne środki i metody czyszczenia. Jak pozbyć się zacieków i brudnych plam z cegieł?

Jeśli mamy do dyspozycji myjkę ciśnieniową to znacznie ułatwi i przyspieszy pracę, jeśli nie – będzie trzeba użyć własnej siły. Do mycia warto sięgnąć po dobry i skuteczny detergent. Na rynku dostępne są różne środki czyszczące i pielęgnujące dedykowane klinkierom.

Odpowiednią ilość preparatu należy rozpuścić w wodzie. Do czyszczenia powinno się użyć ciepłej wody, będzie skuteczniejsza i ułatwi rozpuszczenie wyjątkowo uporczywych plam (podobnie, jak w przypadku przemywania ścian przed malowaniem, więcej informacji o tej czynności tu: http://www.female.pl/artykul/17487-malujemy-sciany-sprawdz-o-czym-warto-pamietac). Myta pod ciśnieniem elewacja szybciej nabiera świeżego wyglądu. Woda ze środkiem czyszczącym wdzierająca się pod ciśnieniem przyspiesza rozbijanie cząsteczek brudu i ułatwia jego usunięcie.

W przypadku zmywania wysoleń i glonów trzeba sięgnąć po specjalistyczne preparaty, które szybko i skutecznie poradzą sobie z tego typu zabrudzeniami i odpowiednio zabezpieczą ścianę przed pojawieniem się następnych. Do ich czyszczenia trzeba użyć szczotki i siły własnej ręki.

Po wyszorowaniu elewację powinno się spłukać bieżącą wodą, może być zimna. Na finiszu pracy warto zastosować impregnaty czy inne środki osłaniające elewację przed zabrudzeniami i porastaniem glonami. Więcej praktycznych porad dotyczących czyszczenia różnego rodzaju elewacji znajdziesz na Domifikacje.pl.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *