Klimatyzacja jest niezwykle przydatna podczas letnich upałów. Idealnie sprawdza się nie tylko w biurze, ale także w domach prywatnych – coraz częściej bowiem prywatni użytkownicy decydują się na instalację klimatyzacji lub kupno tańszych odpowiedników. Jednakże spora część ludzi nie umie się obchodzić z klimatyzacją, przez co narażają się na jej negatywne działanie.

Skuteczne ustawianie klimatyzacji dotyczy droższych modelów, gdzie można ustawić konkretną temperaturę. Klimatyzacja powinna być systematycznie serwisowana i czyszczona. Powinna się także uruchamiać tylko wówczas, kiedy gorąc nam naprawdę dokucza. Bardzo ważne jest, aby w klimatyzacji odpowiednio dopasowywać i regularnie wymieniać filtry. Najczęstszym błędem, jaki popełnia się w ustawieniach klimatyzacji to ustawienie za niskiej temperatury wewnątrz pomieszczenia – w stosunku do tej na zewnątrz.

Najbardziej komfortowe działanie klimatyzacji odczuwa się wówczas, kiedy temperatura wewnątrz pomieszczenia jest niższa o maksymalnie 5 stopni Celsjusza.  Klimatyzacja powinna działać tak, aby nie oddziaływała bezpośrednio na twarz – nawiew powinien być skierowany w bok lub w dół.

Zanim zdecydujemy się na wyjście z klimatyzowanego pomieszczenia, warto jest stopniować skręcać moc klimatyzacji i zwiększać temperaturę – odpowiednio do tej panującej na zewnątrz.

Wdychanie suchego powietrza wpływa na wysuszanie dróg oddechowych. Wskutek tego, śluzówka jest dużo bardziej podatna na oddziaływanie bakterii oraz grzybów – zdecydowanie łatwiej jest wówczas o infekcję. Powstaje także ryzyko infekcji i pojawienie się zapalenia zatok, któremu towarzyszy silny ból głowy, zapalenie uszu, gardła oraz migdałków. Dodatkowo przebywanie w pomieszczeniu, gdzie jest źle ustawiona klimatyzacja, może skutkować innymi problemami infekcyjnymi. Z pozoru niegroźne zapalenie, może przeistoczyć się w zapalenie krtani oraz oskrzeli. Dużo rzadziej zdarza się, że występuje zapalenie płuc. Klimatyzacja jest niezwykle użyteczna latem. Ważne jest jednak, aby odpowiednio ją ustawić, a dzięki temu uniknąć niepożądanych skutków ubocznych. Więcej tutaj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *