Jaki kolor farby dobrać do poszczególnych pomieszczeń w domu?

Kolor ma znacznie, a zwłaszcza ten na ścianach. Barwa, jaką pokryjemy powierzchnie w poszczególnych pomieszczeniach w naszym domu, zadecyduje o tym, czy pomieszczenia będą przyjazne. Jeśli chcemy urządzić je zgodnie z ich przeznaczeniem oraz sprawić, aby panowała w nich atmosfera adekwatna do charakteru wnętrza, musimy umiejętnie dobrać kolory ścian.

Dobór kolorów ścian to dość skomplikowana sprawa. Wybrany odcień musi stanowić dobre tło dla innych barw, jakie wykorzystamy w aranżacji wnętrza, ale też powinien współgrać z charakterem wnętrza. Oto kilka sprawdzonych rozwiązań kolorystycznych, które możemy z powodzeniem zastosować w swoim mieszkaniu.

Kuchnia

Każdy kto lubi gotować wie doskonale, jak ważny jest wystrój oraz atmosfera panująca w kuchni. Nie ma jednej sprawdzonej recepty na kuchenną kolorystykę. Dobierając barwę ścian musimy mieć na uwadze również kolory szafek kuchennych, blatów oraz płytek. Jak widać w jednym pomieszczeniu musimy pogodzić kilka różnych materiałów wykończeniowych i mebli, dlatego dobrym posunięciem, jest postawienie na stonowane barwy. W kuchni wyglądać znakomicie będzie klasyczna biel, odcienie szarości czy delikatna mięta. Z kolei niewielka ilość czerwieni lub żółci może działać pobudzająco na nasz apetyt. Z tego typu akcentami kolorystycznymi należy jednak mieć się na baczności – tak naprawdę wystarczy pomalowanie jednej ściany lub jej fragmentu, aby nadać aranżacji bardziej wyrazisty charakter, a jednocześnie nie przytłoczyć wnętrza zbyt intensywnym kolorem.

Pokój dzienny

W salonie odpoczywamy, podejmujemy gości oraz spędzamy czas w gronie najbliższych. Krótko mówiąc jest to miejsce, w którym powinien panować nastrój sprzyjający relaksowi. Taki efekt możemy osiągnąć m.in. dzięki kolorom ścian. Intensywne barwy mogą działać pobudzająco, dlatego ich nadmiar nie jest wskazany. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są pastelowe odcienie oraz tzw. barwy ziemi – beże, szarości, delikatne brązy oraz zieleń.

Sypialnia

Sypialnia to szczególnie intymne pomieszczenie w każdym domu, dlatego dobierając barwę farby do tego pokoju, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki charakter powinno mieć wnętrze? Jeśli marzy nam się nastrojowa i romantyczna atmosfera możemy postawić na bardziej zdecydowane kroki aranżacyjne np. stonowaną czerwień czy fiolet. Jeśli jednak najważniejszy dla nas jest relaksujący wpływ otoczenia, kolor ścian w sypialni powinien działać na nas relaksująco. W takim przypadku wybierzemy błękit oraz szarość.

Jeśli szukacie więcej informacji na temat doboru barw, warto przeczytać artykuł: Koloroterapia – jak dopasować barwę ścian do pomieszczenia, by czuć się w nim dobrze.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *