Tablica informacyjna na placu budowy – co powinno się na niej znaleźć?

Budując swój wymarzony dom musimy pamiętać nie tylko o zakupie dobrych materiałów budowlanych oraz zatrudnieniu wyspecjalizowanych fachowców. Musimy również zatroszczyć się o właściwą organizację placu budowy. Jednym z najważniejszych elementów, których nie może zabraknąć przy żadnej tego typu inwestycji, jest tablica informacyjna. Oto kilka najważniejszych informacji, jakie warto wiedzieć na jej temat.

Do wystawienia przed placem budowy tablicy informacyjnej zobowiązuje nas prawo budowlane. O ten element powinien zatroszczyć się kierownik budowy, jednak warto samemu dopilnować, czy wszystko jest zgodne z przepisami.

Dlaczego musimy zamontować tablice informacyjną?

Tablica informacyjna służy przede wszystkim łatwemu pozyskaniu informacji na temat powadzonej inwestycji oraz osobach będących uczestnikami procesu budowlanego. Na podstawie zawartych na niej informacji osoby postronne mogą się skontaktować z ludźmi odpowiedzialnymi za proces budowy. Ma to znaczenie zwłaszcza podczas prac prowadzonych w sąsiedztwie zamieszkałych już domów.

Wedle przepisów tablica powinna mieć wymiary 90×70 cm  oraz żółty kolor. Napisy na niej powinny być wykonane markerem w czarnej barwie i w możliwie czytelny sposób. Umieścimy ją w widocznym miejscu np. przy ogrodzeniu, tak aby informacje na niej zawarte można było przeczytać z drogi publicznej lub dojazdowej do niej.

Jakie informacje powinny znaleźć się na tablicy?

Na rynku dostępne są zazwyczaj gotowe tablice z polami do wypełnienia, w których zawrzemy następujące informacje:

– rodzaju budowy,

– nazwisko inwestora, kierownika budowy oraz inspektora budowlanego wraz z numerami telefonów,

– nazwa firmy, która prowadzi prace budowlane,

– numery telefonów do służb ratowniczych tj. straży pożarnej, pogotowia oraz policji.

Brak tablicy informacyjnej lub niewypełnienie wszystkich koniecznych informacji może wiązać się z otrzymaniem mandatu od powiatowego inspektora nadzoru budowlanego w razie kontroli. Jego wysokość w takim przypadku to aż 500 złotych.

Poszukując sprawdzonych informacji, które przydadzą się na etapie wykańczania domu, warto przeczytać artykuł: Malowanie ścian – co powinniśmy kupić?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *