Ogrodzenie posesji – prawne aspekty

Wybudowanie domu to jedno, ważne jest też, jak ogrodzimy naszą posesję. Wariantów, żeby to zrobić, jest sporo. Mogą to być ogrodzenia kute, jak i kamienne gabiony. Nim jednak coś wybierzemy, musimy zainteresować się kwestiami prawnymi.

Podstawowe wiadomości

Bez wątpienia, na czas budowy nie trzeba zgłaszać tymczasowego ogrodzenia, regulacje prawne jednak obowiązują, gdy ogradzamy naszą posesję na stałe. Gdy prace budowlane się kończą, zwijamy siatkę i ogradzamy nasz teren już poważnie, korzystając z jakiegoś rozwiązania. Po pierwsze trzeba dokładnie wyliczyć, jaka jest linia graniczna działki. Do tego zadania zatrudniamy geodetę. Stawianie ogrodzenia zaś to respektowanie prawa budowlanego i sąsiedzkiego.

Pozwolenie na budowę?

Generalnie do ogrodzenia posesji nie potrzebujemy pozwolenia na budowę. W niektórych jednak sytuacjach musimy się o nie postarać. Kiedy to konieczne? Jak stawiamy je od strony dróg czy ulic, a także jak wysokość ogrodzenia przekroczy 2,20 metra. Na decyzję czekamy 30 dni, jeśli po tym czasie nie uzyskamy odpowiedzi, to oznacza, że można zacząć działać. W większości sytuacji jednak nie potrzebujemy zezwolenia. Tak jest, gdy ogrodzenie nie przekracza 2,2 metra i położone jest pomiędzy sąsiednimi działkami.

pexels-photo-110649-large

Najważniejsze wytyczne

Prawo definiuje jasno i czytelnie, że szerokość bramy musi wynosić co najmniej 2,4 m, furtki zaś 0,9 m. Nie powinna się ona otwierać w stronę ulicy czy utrudniać dostępu do miejsc użyteczności publicznej osobom z niepełnosprawnością. Nie można również wykańczać płotów poniżej 1,8 metra różnymi ostrymi elementami. Co ciekawe, ogrodzenie powinno być ażurowe dopiero powyżej 0,6 metra od poziomu gruntu. Wyjątkiem może być ochrona akustyczna czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Kwestie prawne są niezbędne, ale także wybór ogrodzenia. W tym może pomóc ten artykuł http://www.agrowerdykt.pl/artykuly/ogrod/rodzaje-ogrodzen-wybierz-najlepsze-dla-swojej-posesji.

Pamiętajmy też o sąsiadach

Należy pamiętać o tych warunkach, by nasze ogrodzenie było zgodne z prawem. Pamiętajmy też o sąsiadach, więc jeśli jest jakaś sporna kwestia zawsze, można to z nimi omówić, nie trzeba od razu udawać się do urzędu. Oczywiście w niektórych sytuacjach jest to nieuniknione, ale jeśli można, po co sobie komplikować życie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *