Sposoby oświetlenia salonu

Dobrze oświetlony dom zyskuje na jakości pod każdym względem. Wszystko prezentuje się w nim lepiej, jest bardziej żywe lub trochę tajemnicze, w zależności od tego, co chcemy uzyskać. Jednym z ważniejszych miejsc w każdym domu lub mieszkaniu jest salon, jakie więc tam powinno być oświetlenie?

Salon to miejsce, w którym przyjmujemy gości, ale i spędzamy czas z najbliższą rodziną, To miejsce powinno być wyjątkowe pod każdym względem, a oświetlenie odgrywa tu jedną z bardziej istotnych ról. Postarajmy się, by było praktyczne, ale i tworzyło niepowtarzalny, tajemniczy klimat. Jak osiągnąć taki efekt?

Tradycyjne, górne światło

Po prostu zainwestujmy w różne rodzaje oświetlenia. Możemy być pewni, że w salonie dla każdego z nich znajdzie się miejsce. Salony przeważnie są duże, to raczej największe pomieszczenia w całym domu, więc mamy spore pole do popisu. Zacznijmy od światła górnego, które będzie służyło w większości sytuacji. Jak zaprosimy gości czy będziemy grać w jakąś grę, to takie oświetlenie będzie niezbędne. Ale w innych sytuacjach raczej nie spełni swojej roli, więc trzeba pomyśleć o kolejnym źródle światła.

pexels-photo-133919

Lampy stojące

Lampy stojące mają tworzyć nastrój, więc są najlepsze do wieczornego odpoczynku, gdy relaksujemy się czytając książkę lub oglądając film. Są zupełnie inne niż lampy wiszące, bo ich zadaniem nie jest oświetlenie całego pomieszczenia, lecz konkretnych rejonów pokoju. Pasują więc koło fotela, wersalki czy stołu, czyli w tych miejscach, gdzie spędzamy wolny czas, gdzie będziemy coś czytać i się relaksować. Po więcej zajrzyj pod ten adres.

A może świeczki?

Można też inaczej, czyli wykorzystać takie źródła światła jak świeczki. Jak zależy nam na stworzeniu wspaniałego, trochę tajemniczego klimatu, to będzie to bez wątpienia doskonały pomysł. Blask świec uspokaja, rozluźnia po całym dniu pracy. Warto zawsze mieć kilka, gdy tylko najdzie nas ochota, by stworzyć specyficzny, oryginalny klimat.

Jak więc widzimy, salon to miejsce, w którym pasują różne rodzaje oświetlenia. Jedno drugiego nie wyklucza, bo dla każdego jest specyficzna pora, by oświetlić to pomieszczenie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *