Wybieramy baterię umywalkową

Jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu nikt nie zwracał większej uwagi na baterię umywalkową. Na rynku dostępnych było zaledwie kilka podstawowych modeli, które praktycznie nie odróżniały się niczym między sobą.

Podstawowe zadanie baterii

Bateria umywalkowa miała spełniać swoje podstawowe zadanie – dopuszczenie do strumienia wody. Z biegiem czasu jednak baterie umywalkowe zaczęły pełnić oprócz roli funkcjonalnej, rolę dekoracyjną i to właśnie ona wysuwa się dzisiaj na pierwszy plan. Bardzo często nazywa się je biżuterią łazienkową –i faktycznie coś w tym jest, bo dobrze dobrana bateria umywalkowa potrafi odmienić całe wnętrze łazienki.

Na co zwracać uwagę?

Przy wyborze baterii umywalkowej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Przede wszystkim, czy ma być to bateria bardziej tradycyjna z pokrętłami, czy bateria bardziej nowoczesna – z podnoszeniem do góry lub z czujnikiem, który sam uruchomi strumień wody. To w dużej mierze uzależnione jest od całego wystroju wnętrza. Nowoczesna bateria umywalkowa nie będzie pasowała do wystroju retro lub vintage. Ponadto należy zdecydować, czy bateria ma być przymocowana do umywalki, czy będzie mocowana na ścianie.

Tutaj wiele zależy od samej umywalki, ponieważ nie każdy model pozwala na zamontowanie baterii. Istotny jest także rozmiar baterii. Pod tym względem również należy zwrócić uwagę na rozmiar umywalki, ponieważ zbyt duża bateria zamontowana na małej umywalce będzie wyglądała średnio estetycznie. Po więcej zerknij także tu.

bathroom-809820_960_720-1

Ekologia

Obecnie wiele osób zwraca uwagę także na kwestię ekologii i oszczędzania wody. Niektóre modele baterii umywalkowej mają wbudowany perlator, który sprawia, że mniejsza ilość wody wypływa z większą mocą – najlepsze modele pozwalają na zmniejszenie zużycia wody nawet o sześćdziesiąt procent, co daje duże oszczędności.

Najnowocześniejsze modele mają również możliwość ustawienia maksymalnego strumienia wody – to również wpływa na jej zużycie.  Oczywiście tego typu modele nie należą do najtańszych i są nawet kilkakrotnie droższe niż modele podstawowe, jednak w dłuższym rozliczeniu jest to i tak zdecydowana oszczędność, nad którą warto się zastanowić.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *