Jak stworzyć komfortową strefę wypoczynkową w ogrodzie?

Każdy dobrze zaprojektowany ogród powinien być podzielony na strefy. Są to część reprezentacyjna, rekreacyjna, gospodarcza i wypoczynkowa. Ta ostatnia jest najważniejsza, bo to właśnie w tym miejscu będziesz odpoczywał i spędzał najwięcej czasu w swoim ogrodzie. Jeśli nie wiesz jeszcze, jak urządzić strefę wypoczynkową na swojej posesji, zapoznaj się z poniższymi radami.

Nawierzchnia

Twoja strefa wypoczynkowa może być zlokalizowana gdzieś w głębi ogrodu lub na tarasie. Niezależnie od tego, na który wariant się zdecydujesz, urządzanie strefy wypoczynkowej należy zacząć od przygotowania podłoża. Możesz wykonać podłogę z desek naturalnych, kompozytowych, wysypać ją żwirem lub drobnymi kamieniami, a także ułożyć płytki czy kostkę brukową.

Warto pamiętać, że najprzytulniejszy efekt uzyskasz dzięki deskom – należy jedynie odpowiednio dobrać materiał do warunków panujących w twojej strefie wypoczynkowej. Przykładowo na zacienionych tarasach, gdzie występuje znaczna wilgoć, lepszym rozwiązaniem będą deski kompozytowe, niż drewniane. Z kolei w przypadku płytek ceramicznych, żwiru czy kostki brukowej. Chodzenie na boso po strefie wypoczynkowej nie będzie komfortowe. Nawierzchnia powinna także dobrze komponować ze swoim najbliższym otoczeniem np. elewacją budynku.

Zadaszenie

Kolejnym elementem, który jest niezbędny w komfortowej strefie wypoczynkowej jest zadaszenie. Możesz zdecydować się na rozkładany parasol lub markizę czy żagle i zasłony rozpięte na specjalnej, drewnianej konstrukcji. Takie rozwiązanie jest funkcjonalne zwłaszcza w przypadku tarasów, ponieważ pozwala zwinąć zadaszający materiał, przez co nie ogranicza dopływu światła do wnętrza.

Innym rozwiązaniem jest zadaszenie stałe, którego nie można demontować. Taki projekt najlepiej uwzględnić przy projekcie domu, aby zadaszenie komponowało się z bryłą budynku.

Wystrój

29

Wystrój strefy wypoczynkowej zależy przede wszystkim od twoich upodobać. Warto jednak uwzględnić w tej części ogrodu nie tylko miejsce do wypoczynku, ale też miejsce na grilla oraz rośliny. Grill powinien znajdować się w pewnej odległości od kompletu wypoczynkowego, dzięki czemu osoba przygotowująca posiłek w trakcie ogrodowej imprezy. Warto również w strefie wypoczynkowej znaleźć miejsce na doniczki z roślinami np. tymi odstraszającymi owady.

Więcej praktycznych wskazówek dotyczących podziału ogrodu na strefy znajdziesz na http://www.twojecentrum.pl/o-czym-pamietac-dzielac-ogrod-na-strefy-info-1096.html

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *