Fundament to budowalny element konstrukcyjny, który przejmuje całe obciążenia budowli. Zwykle wykonany jest z betony, żelbetony, muru, kamieni, cegieł lub innych materiałów. Warto wiedzieć jaka jest rola fundamentów oraz jakie są ich rodzaje.

Rola fundamentów

Jak wiadomo, każdy dom powinien mieć solidne fundamenty. Z pewnością każdy zgodzi się z tym stwierdzeniem. Głównym zadaniem fundamentów jest zapewnienie stabilności danego budynku i zabezpieczenie go przed nierównym osiadaniem. Jeżeli nie będą one odpowiednio wykonane, może dojść do pękania ścian i bardzo poważnych uszkodzeń całych konstrukcji.

Rodzaje fundamentów

Warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów fundamentu. Ich wybór jest niezwykle ważny, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo i stabilność domu w konkretnych warunkach. Profesjonalnie dobrana i dobrze wykonana konstrukcja, powinna udźwignąć cały budynek.

Zwykle można wyróżnić: fundamenty pośrednie, które umieszczone są dość głęboko. Ich obciążenie jest przenoszone na głębsze warstwy, dzięki elementom konstrukcji takim jak np. pale, czy ściany szczelinowe, które tworzą ruszt oraz bezpośrednie, czyli płytkie Ten drugi rodzaj zwykle umieszony jest nie głębiej niż 4 metry. Wykonuje się je jak otwarty wykop, nie ma konieczności wykorzystywania specjalnych mocowań czy obniżania wód gruntowych. Więcej na ten temat możesz przeczytać na https://www.taniobuduj.com.pl/budowa-fundamentow-co-warto-wiedziec/.

Warto zaznaczyć, że pośrednimi fundamentami mogą też być np. tzw. studnie fundamentowe, które są niezwykle łatwe w wykonaniu. Nie ma konieczności posiadania żadnego, specjalistycznego sprzętu.

Typowe fundamenty składają się z tzw. ławy fundamentowej oraz ścian. W podpiwniczonych domach ściany fundamentu są jednocześnie ścianami piwnicy. Ławy z kolei mogą być wylane bezpośrednio w gruncie.

Płyta fundamentowa – co to?

Płyta fundamentowa to element konstrukcyjny, który przede wszystkim jest wykorzystywany na terenach, na których występują szkody górnicze. Tego typu podłoże „pracuje” i nie powstają na nim żadne pęknięcia czy uszkodzenia, dzięki czemu stabilność budynku jest większa. Płytę fundamentową poleca się także, kiedy podłoże jest nierówne i na terenie działki występuje wysoki poziom wód gruntowych.

Ważne jest jednak to, taka płyta została wykonana przez specjalistów, którzy znają się na swojej pracy i wiedzą jak ją wykonać, żeby nie doprowadzić do żadnych szkód.

Fundament to najważniejszy element każdego budynku. Gwarantuje on jego stabilność i bezpieczeństwo. Dlatego, trzeba przyłożyć dużą uwagę do dobrania odpowiedniego rodzaju fundamentów oraz do ich prawidłowego wykonania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *