Wiercimy!

Niektórzy pewnie spytają, jaka jest filozofia w wierceniu dziur? Filozofii pewnie nie ma, jednak z pewnością można podać kilka użytecznych informacji, zwłaszcza dla tych z nas, którzy przygodę z wiertarką dopiero zaczynają. A że dziura dziurze nierówna, dlatego dziś przedstawiamy krótki (acz treściwy) poradnik wiercenia.

Przygotowania

Jeżeli chcemy wykonać otwór w konkretnym przedmiocie, warto najpierw dobrze umocować go na stabilnej powierzchni. Jeśli natomiast wiercimy bezpośrednio w ścianie, w podłodze itp. upewnijmy się, że w wybranym przez nas miejscu nie natkniemy się na przykład na przewody instalacji elektrycznej. Dobrze postąpimy, jeśli punkt, w którym chcemy wiercić, zaznaczymy ołówkiem. Powinniśmy wyregulować też głębokość, na jaką chcemy się wwiercić. Możemy to zrobić za pomocą głębokościomierza lub zaznaczając linię bezpośrednio na wiertle.

Wiercimy w drewnie

Jeśli interesuje nas wywiercenie dziury na wylot, pomiędzy nawiercanym elementem a stołem umieszczamy kawałek drewna. Zamortyzujemy w ten sposób nacisk, dzięki czemu w przewiercanym przedmiocie nie powstaną pęknięcia. Jeśli natomiast otwór ten ma być pochyły, wspomniany kawałek drewna zastępujemy odpowiednio przyciętą listwą. Posłuży ona jako prowadnica dla wiertła. Jeżeli chcemy wywiercić duży otwór, stosujemy tzw. otwornicę z wiertłem centrującym, a do wycięcia gniazda zawiasu czopowego należy wybrać bądź wiertło piórowe, bądź frez wycinający i prowadnicę (dla zapewnienia dokładności wiercenia).

Wiercimy w metalu

Tutaj najlepsze będą wiertła samocentrujące z charakterystyczną końcówką ostrzoną na krzyż. Jeżeli naszym celem jest złączenie dwóch elementów, przewiercamy je jednocześnie po uprzednim ich ściśnięciu. Brzegi otworów warto nawiercić powtórnie, używając wiertła o większej średnicy. Warto dodać, że wykonując otwory w metalach, powinniśmy naoliwić wiertła. Wystarczy kropla oliwy lub terpentyny naniesiona na końcówkę wiertła, gdy chcemy wiercić odpowiednio – w stali i aluminium.

 dziura

Wiercimy w betonie

W przypadku tak twardych materiałów, jak beton, kamień czy cegła, należy korzystać z wiertarki udarowej. W tym celu wykorzystujemy wiertła z tzw. SDS-em. Jeśli w tego typu materiale chcemy osadzić kołek, wiercenie przeprowadzamy etapami – nie używamy udaru, ale zmieniamy wiertła, rozpoczynając pracę od wykorzystania tych o mniejszej średnicy.

Wiercimy w glazurze i szkle

W przypadku, gdy musimy wywiercić otwór w kafelkach, rozpoczynamy od wyznaczenia konkretnego punktu taśmą samoprzylepną. Pracę rozpoczynamy od ręcznego przekręcania głowicy. Do wykonania dużych otworów wykorzystujemy otwornice z koroną diamentową.

Jeśli chodzi o szkło, koniecznie umieszczamy je na filcu. Dookoła punktu wiercenia mocujemy wałek wykonany z plasteliny, a następnie wypełniamy go naftą dla nadania poślizgu. Zaczynamy wiercić – bardzo powoli i z niedużym naciskiem. Do wiercenia w tych materiałach stosujemy specjalne wiertła z końcówkami diamentowymi.

Przeczytaj też mały informator o wiertarce elektrycznej i zasadach bezpieczeństwa podczas wiercenia, znajdziesz je tutaj.

Foto:Photo credit: Foter / CC BY-SA

Foto: Photo credit: Cayusa / Foter / CC BY-NC

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *