Izolacja poddasza

Coraz częściej poddasze adaptowane jest na pomieszczenia mieszkalne. Takie rozwiązanie wymaga zastosowania odpowiedniego materiału izolacyjnego, który sprawi, że wewnątrz będzie panował odpowiedni mikroklimat: komfortowa temperatura w lecie i zimie oraz właściwa wilgotność powietrza. Mieszkanie będzie też skutecznie chronione przed hałasem i pożarem.

Najczęściej wybieranym materiałem do tego typu prac jest wełna szklana (mineralna) lub wełna skalna, której grubość w dachu skośnym powinna wynosić 20-25 cm, aby zapewniła prawidłowy komfort. Warto pamiętać, że przez źle izolowany dach może uciekać 10-20% ciepła, dlatego, żeby wszystko funkcjonowało prawidłowo w pokryciu muszą znajdować się cztery podstawowe elementy:

Szczelina wentylacyjna – odprowadza nadmiar pary wodnej z warstwy izolacyjnej, przez co zapobiega jej skraplaniu.

Membrana dachowa – zapobiega przewiewaniu wełny przez powietrze wędrujące w szczelinie wentylacyjnej. Umożliwia przenikanie pary wodnej z wełny do szczeliny, co chroni od zawilgocenia materiału izolacyjnego. Membranę używa się głównie przy zastosowaniu wełny szklanej. W przypadku wełny skalnej stosuje się ją tylko w dachach, które nie są pokryte papą na deskowaniu.

Izolacja termiczna (wełna) – chroni przed utratą ciepła.

Paraizolacja – zapobiega przenikaniu pary wodnej do izolacji.

izolacja poddasza

Montaż

Inaczej wygląda układanie izolacji w nowobudowanym domu, inaczej, jeżeli jest już wykończony. W tym drugim przypadku, jeżeli dach już istnieje i chcemy skuteczniej zabezpieczyć nasz dom, do spodu krokwi należy przybić listwy dystansowe, ponieważ z reguły wysokość krokwi nie jest wystarczająca. Kolejnym krokiem jest przybicie do listew membrany, tak, aby była dobrze napięta

Następnie układamy wełnę, którą „wciskamy” pomiędzy krokwie. Szerokość wełny powinna być większa o 2-3 cm od odległości w świetle pomiędzy krokwiami. Jeżeli rozstaw jest większy niż szerokość rolki, wełnę można zamocować przy pomocy zszywacza i żyłki lub sznurka.

 Paraizolacja

Stosując folie należy pamiętać o sprawnie działającej wentylacji. Zaklejanie kratek jest zabronione, ponieważ prowadzi do powstawania pleśni i grzybów. Paraizolację można przybić bezpośrednio do krokwi, a układanie folii rozpoczynamy od kalenicy w dół. Zalecane jest również klejenie brzegów paraizolacji taśmą dwustronną.

izolacja

Płyty gipsowo kartonowe

Jeżeli poddasze jest przeznaczone na mieszkanie, całość izolacji należy zakryć płytami. W tym celu montujemy profile, do których mocujemy płyty gipsowo-kartonowe. To sprawi, że będą wykańczały wnętrze i pozwolą na dalsze prace do adaptacji pomieszczeń.

Decydując się na izolację dachu, oprócz korzyści termicznych, będziemy także odcięci w większym stopniu od dźwięków z zewnątrz. Warstwa wełny skutecznie wchłania hałasy, np. odgłosy bębniącego deszczu. Do tego izolacja zabezpiecza pokrycie dachowe przed rozprzestrzenianiem się ognia, co zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców. Dlatego, właściwe użycie wełny i szczelne ułożenie izolacji gwarantuje długie i bezproblemowe użytkowanie poddasza.

Jeżeli myślisz o ociepleniu całego mieszkania, kilka słów na ten temat znajduje się tutaj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *