Nakładanie zaprawy samopoziomującej

Zaprawa samopoziomująca jest jednym ze sposobów wyrównania podłoża. O innych możliwościach na wylewanie posadzki pisaliśmy już uprzednio, tym razem skupimy się jednak tylko na zaprawie samopoziomującej.

Można ją stosować zarówno na podłoże betonowe, jak i stare posadzki drewniane lub pokryte płytkami ceramicznymi. Trzeba jednak pamiętać, że wyrównuje nierówności od 2 do 30 mm. W przypadku większych różnić, ten typ zaprawy może nie spełniać w pełni swojego zadania.

Podłoże betonowe

Zaprawę należy przygotować zgodnie z instrukcją producenta, aby zachować odpowiednie proporcje.

W przypadku starej posadzki betonowej rozpoczynamy od demontażu listew progowych i przypodłogowych oraz usunięcia uszkodzonych i kruszących się fragmentów podłoża, a także pogłębienia i poszerzenia szczelin.

Przed wylaniem zaprawy, całą powierzchnię odkurzamy z pyłu i kurzu oraz nakładamy preparat gruntujący. Jeżeli podłoga posiada duże nierówności przed wylewką stosujemy zaprawy wyrównująco-szpachlowe.

Zaprawę samopoziomującą wylewamy rozpoczynając od najwyżej położonego punktu podłoża i rozprowadzamy po całej powierzchni. Następnym krokiem jest odpowietrzanie za pomocą specjalnego wałka z kolcami.

Czas wiązania zaprawy zależy od rodzaju stosowanego materiału i warunków schnięcia. Jednak w większości przypadków po 24 godzinach od nałożenia zaprawy po podłodze można już chodzić.

wylewanie posadzek

Podłoże drewniane

Warunkiem w tym przypadku jest stabilność elementów drewnianych – desek, parkietu, bądź stropu. Ważne jest również, aby upewnić się, że konstrukcja wytrzyma dodatkowe obciążenie, jakie stanowi przyszła warstwa betonu.

Jeżeli nie ma przeciwskazań, to należy uzupełnić wszystkie ubytki w podłodze specjalną masą uszczelniającą. Następnie powierzchnię dokładnie odkurzamy i gruntujemy, jak w przypadku podłoża betonowego. Przed wylaniem zaprawy układamy jeszcze plastikową siatkę zbrojeniową, która zwiększy elastyczność zaprawy.

Podłoże pokryte płytkami ceramicznymi

Podobnie, jak w przypadku powyższych powierzchni, również tą należy oczyścić. Sprawdzamy także czy płytki nie są obluzowane. Jeżeli są, należy je usunąć. Następnie postępujemy, jak przy podłożu drewnianym, ale nie stosujemy siatki zbrojeniowej.

Plusem zaprawy samopoziomującej – jak sama nazwa wskazuje – jest to, że sama uzyskuje poziom i bardzo równą powierzchnię. Nie wymaga przy tym żadnych dodatkowych prac.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *