Montaż gontów – krótki poradnik

O przygotowaniu dachu pod tego typu pokrycie już pisaliśmy. Dzisiaj zajmiemy się montażem gontów i zasadach, jakich należy przestrzegać podczas prac, by cieszyć się w pełni funkcjonalnym i ładnie prezentującym się dachem.

Zasady montażu

Podczas układania gontów zalecane jest pobieranie ich z kilku paczek, aby uniknąć ewentualnych różnic w odcieniach. Nie należy również używać do tej samej połaci dachu gontów z paczek o różnych datach produkcji i odmiennych kodach.

Pasy gontów mocuje się za pomocą ocynkowanych gwoździ papowych. W okolicach załamań dachu, kalenicy,  wokół okien połaciowych, kominów, itp. należy zastosować dodatkowe mocowanie poprzez podklejanie za pomocą lepiku asfaltowego lub kleju bitumicznego. Elementy metalowe dobrze, jeżeli zagruntujemy podobnym środkiem.

W strefach działania silnych wiatrów i na dachach o pochyleniu powyżej 60 stopni oraz podczas układania gontów w dni chłodniejsze i braku nasłonecznienia, wskazane jest podgrzewanie pasków asfaltu opalarką elektryczną lub palnikiem gazowym.

Montaż

Pierwszy pas gontów przybijamy wycięciami w dół w taki sposób, aby dolna krawędź gonta dochodziła do linii zagięcia pasa nadrynnowego, a boczna była odsunięta o około 1-2 cm od linii zagięcia pasa szczytowego. Sąsiednie pasy układa się na styk.

Drugi rząd gontów układamy tak, aby dolna krawędź dochodziła do linii wycięć pierwszego rzędu z przesunięciem w poziomie o połowę szerokości listka. W ten sam sposób układamy kolejne rzędy gontów, aż do kalenicy. Wzdłuż pasa szczytowego gonty przyklejamy klejem bitumicznym do obróbki blacharskiej oraz sklejamy je między sobą.

gonty

Kalenica

Na szerokości ok. 50 cm od osi kalenicy układamy papę podkładową w dwóch warstwach. Po obiciu połaci dachowych gontami przycinamy je wzdłuż osi kalenicy. Wycinamy również pojedyncze moduły gontów w kształcie prostokąta, wyginamy je i dopasowujemy do szczytu (w razie potrzeby podgrzewamy opalarką). Podklejamy je na całej powierzchni i przybijamy do połaci dachowych po obu stronach. Szerokość widocznej części modułu gonta powinna wynosić ok. 15 cm. Co istotne – łebki gwoździ muszą być zakryte przez następny moduł.

Wentylacja

Przy montażu pokrycia dachowego, ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. W tym przypadku wzdłuż kalenicy pozostawiamy szczelinę o szerokości ok. 8 cm poprzez nie dobicie desek do samego szczytu. Gonty należy tym samym przyciąć wzdłuż linii kończącej deskowanie.

Następnie wzdłuż kalenicy rozwijamy siatkę o gęstych oczkach, montujemy listwy dystansowe oraz deski lub płytę OSB, zamykając kalenicę. Kolejnym krokiem jest ułożenie gontów tak, jak na połaci dachu.

Innym rozwiązaniem jest zamontowanie wywietrznika bezpośrednio na połaci, ale jest rzadziej stosowane.

Wykończenie

Ostatnim elementem jest uszczelnienie miejsca styku komina z dachem przy pomocy blachy. Jest to rodzaj metalowego kołnierza, który przybijamy do połaci i zakrywamy gontami. Dodatkowo miejsca stykowe uszczelniamy kitem.

Montaż gontów najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, która zapewni jakość wykonania. Same gonty nie są trudne w ułożeniu na dachu, jednak najbardziej newralgiczne elementy stanowi wentylacja i uszczelnienie krawędzi kominowej, co bez doświadczenie trudno wykonać prawidłowo.

Szczegółowe informacje dotyczące gontów znajdują się tutaj: http://www.castorama.pl/gont-karpiowka-czerwony-2-25-m2.html

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *