Zawilgocony dom, to niezbyt dobra informacja. Na szczęście jest kilka sposobów, jak poradzić sobie z tym problemem. Należy pamiętać, że wilgoć w domu wpływa negatywnie nie tylko na wytrzymałość murów (szczególnie zimą), ale także na nasze zdrowie. Kilka porad, co można uczynić, znajduje się poniżej.
Skupimy się na działaniach, które osuszą i zabezpieczą wnętrze budynku. Zabezpieczenia na zewnątrz zostały opisane w tym miejscu.
Ściany – metoda powierzchniowa
Wskutek przemarzania murów i niewłaściwej wentylacji, jeśli w pomieszczeniu jest duża wilgotność, na tzw. zimnej ścianie będzie osadzała się woda. Zapobiegniemy temu przez termoizolację ścian na zewnątrz i zapewnienie odpowiedniej wentylacji.
W przypadku wystąpienia wykwitów wodnych, należy oczyścić je szczotką drucianą, aż do usunięcia farby. Następnie należy nałożyć specjalny środek przeciw wilgoci i poczekać około tygodnia. Po tym okresie możemy to miejsce otynkować i pomalować.
Metoda iniekcyjna
Często przyczyną zawilgoconych ścian jest brak lub uszkodzenie izolacji poziomej, co prowadzi do zagrzybienia. Z problemem możemy sobie poradzić dzięki odtworzeniu izolacji. Pierwszym krokiem jest usunięcie słabo trzymającego się tynku. Potem przystępujemy do wiercenia w ścianie rzędu otworów w odstępach co 10-15 cm, skierowanych w dół pod kątem 45 stopni na głębokość ¾ grubości muru.
W otworach umieszcza się lejki i napełnia preparatem do ususzania murów. Preparat powinien wnikać przez 48 godzin, a przez ten czas jego poziom powinien być uzupełniany. Po zakończeniu operacji we wszystkich otworach zalepiamy je zaprawą uszczelniającą, a następnie – w miarę potrzeb – tynkujemy i malujemy ścianę.
Ściany zagrzybione
Grzyb można usunąć na dwa sposoby: termicznie lub chemicznie. W pierwszym przypadku opalamy ścianę za pomocą lampy lutowniczej. W drugim – stosujemy specjalne środki grzybobójcze, jednak w tym przypadku trzeba pamiętać o masce ochronnej. Następnie ścianę oczyszczamy mechanicznie, aż do zdrowej powierzchni.
Przed pracami wykończeniowymi trzeba nałożyć preparat zabezpieczający, który uchroni przez odtworzeniem pleśni. W przypadku głębokiego posadowienia grzyba, specjalne środki aplikujemy w otwory, tak jak w przypadku metody iniekcyjnej.
Konstrukcje drewniane
W przypadku problemów z więźbą, itp. W zarażonym drewnie również wiercimy otwory i wstrzykujemy w nie środki owadobójcze. Całość następnie impregnujemy przy pomocy specjalnych preparatów.
Powyższe wskazówki powinny pomóc. W razie niepowodzeń zadanie należy przekazać profesjonalnej firmie, która rozwiąże nasz problem.